Spółka Trektura została zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczną Centrum Kreatywności Nowa Praga - ogłoszono w poniedziałek. Centrum ma się mieścić w budynkach przy ul. Targowej 80a i Inżynierskiej 3, gdzie powstaną m.in. pracownie dla artystów oraz miejsca rozrywki dla mieszkańców.
"Chcieliśmy w przestrzeni niesamowitej architektury dać miejsce przedsiębiorcom i rzemieślnikom. Jestem bardzo ciekawa (...), jak ta przestrzeń w najbliższym czasie będzie mogła się zmieniać. (...) Bardzo liczę na to, że ten wybór pozwoli nam w sposób wyjątkowy zagospodarować budynki i wykreować nową jakość na Pradze" - powiedziała zastępczyni prezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną Centrum Kreatywności Nowa Praga, ogłoszonego w grudniu ub.roku, przedstawiono w poniedziałek. Na konkurs wpłynęło 8 prac, jedna została odrzucona.
Jak powiedział Piotr Sawicki z Biura Rozwoju Gospodarczego warszawskiego ratusza, odnowienie praskich nieruchomości - w których powstanie Centrum Kreatywności Nowa Praga - jest częścią szerszego programu rewitalizacji.
"Te wszystkie obiekty wprowadzają bardzo istotny element na Pradze, ponieważ Praga ma być nie tylko miejscem do mieszkania, ale również miejscem pracy, rozrywki, spędzania czasu" - powiedział Sawicki i dodał, że tworzenie takich miejsc opierać się będzie się również "na dziedzictwie Pragi, jakim jest rzemiosło, a dzisiaj - szerzej mówiąc - sektor kreatywny".
Zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczną Centrum Kreatywności Nowa Praga, które powstanie na w nieruchomościach przy ul. Targowej 80a i ul. Inżynierskiej 3, przyznano spółce Trektura Pracownia Architektoniczna Tomasz Ginter, Łukasz Katarzyński. Wyróżniono ją za "koncepcję architektoniczną, która we właściwy sposób zachowuje historyczne walory dwóch (...) z czterech dawnych magazynów mebli Wróblewski i spółka".
Podkreślono również, że zwycięska koncepcja respektuje "współczesną tożsamość miejsca" i w dużym stopniu odpowiada na "potrzeby wyartykułowane poprzez mieszkańców i potencjalnych użytkowników podczas konsultacji" społecznych.
Drugą nagrodę otrzymała spółka WXCA z Warszawy, a trzecią - zespół w składzie Piotr Straszak i Mikołaja Zdanowski, współpraca autorska: Szymon Chwazik, Magdalena Kandyba i Katarzyna Puchacz. (PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ itm/