Kultura i sztuka po 1989 roku

24.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Stacja Radegast przejdzie gruntowną modernizację

Prawie 6 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych uzyskało Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na remont Stacji Radegast i przygotowanie przestrzeni ekspozycyjnej dla makiety Litzmannstadt Getto.

"Przed nami duże wyzwanie, będziemy realizowali inwestycję w dwóch oddziałach Muzeum Tradycji Niepodległościowych - na Stacji Radegast i w Oddziale Martyrologii Radogoszcz - za niecałe 6 mln zł. Obecnie trwają prace projektowe i dokładnie trudno odpowiedzieć, ile pieniędzy przeznaczone zostanie na poszczególny oddział" - poinformował dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległosciowych Piotr Machlański na konferencji w środę.

Istniejący od 2006 r. oddział Muzeum - Stacja Radegast, to dawna stacja kolejowa, która w styczniu 1942 r. stała się łódzkim Umschlagplatz - miejscem, z którego wywożono mieszkańców Litzmannstadt Getto do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Litzmannstadt Getto było drugim co do wielkości w Polsce i najdłużej działającym na ziemiach polskich gettem. W latach 1940-1944 Niemcy zamknęli w nim łącznie ok. 220 tys. Żydów i Romów. Według różnych źródeł, ocalało 7-13 tys. osób; na terenie getta zginęło prawie 45 tys., pozostali zostali wywiezieni do obozów zagłady.

"Stacja Radegast to miejsce bardzo ważne, licznie odwiedzane przez gości z Polski i zagranicy. Zależy nam na przeprowadzeniu w nim całego pakietu prac modernizacyjnych, które pozwolą na zabezpieczenie obiektu wpisanego do gminnej ewidencji zabytków. Chcemy doprowadzić do Muzeum centralne ogrzewanie z sieci miejskiej, bo obecne olejowe jest bardzo drogie. Kolejne zadanie to modernizacja samego budynku ekspozycyjnego, który wymaga renowacji i prace w obrębie tunelu deportowanych" - dodał Machlański.

Istotną częścią projektu jest stworzenie miejsca ekspozycyjnego dla unikatowej multimedialnej makiety historycznego obszaru Litzmannstadt Getto z maja 1944 roku, która obecnie tworzona jest w Muzeum. Interaktywna makieta getta w skali 1:1400, która zostanie wyposażona we wszelkie technologie multimedialne, powstaje na podstawie historycznych planów miasta oraz fotografii budynków.

"Obecnie na Stacji Radegast można oglądać pierwszy moduł makiety statycznej. Cała będzie mieć wymiary 10 m x 4 m i będzie naszpikowana elektroniką, by poprzez multimedia każdy zwiedzający zyskał sposobność spotkania świadka historii i wysłuchania jego relacji. Na makiecie - za pomocą techniki mappingu prowadzona będzie narracja dotycząca poszczególnych zagadnień, wyróżnione obiekty będą podświetlane, a na ekranach pojawią się wspomnienia osób, które przeżyły Litzmannstadt Getto" - wyjaśnił Machlański.

Makieta ma składać się z czterech modułów; obecnie gotowy jest pierwszy. Dyrekcja Muzeum szacuje, że jej ukończenie zbiegnie się z końcem prac modernizacyjnych i nastąpi za ok. 3 lata.

Modernizacja Stacji Radegast jest jednym z projektów realizowanych w Łodzi w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W bieżącej perspektywie UE - do 2020 roku - na modernizacje, remonty i wyposażenie instytucji kultury przeznaczone zostanie łącznie ok. 150 mln zł. (PAP)

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL