Tradycje związane z zapustami, czyli świętowaniem końca karnawału, przypomina w niedzielę Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej – skansen w podbiałostockim Wasilkowie. To m.in. pokazy smażeniu faworków i pączków, dla dzieci przygotowano warsztaty masek karnawałowych.
"Zapusty w skansenie" otwierają sezon imprez dla szerszej publiczności w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. W tym roku w zabytkowej chałupie z Pieczysk panie z Koła Gospodyń Wiejskich Olmoncianki pokazały tradycyjny sposób smażenia pączków i faworków, czyli popularnych karnawałowych słodkości.
Etnografowie przypominają, że - zgodnie z tradycją ludową - kto w ostatnich dniach karnawału nie je tłusto i obficie, nie ma co liczyć na powodzenie i dobrobyt przez dalszą część roku. Zwracają przy tym uwagę, że w przeszłości pączki - znane obecnie bardziej jako deser - robiono z ciasta chlebowego i nadziewano skwarkami.
W ramach zapustowego festynu w białostockim skansenie można bawić się przy muzyce kapeli ludowej "Zabuzaki" z Siemiatycz. Dla dzieci przygotowano warsztaty wykonywania masek karnawałowych, można też z przewodnikiem zwiedzać wybrane wystawy w budynkach skansenu.
Zapusty, to cykliczna impreza w podbiałostockim skansenie. We wcześniejszych edycjach zespoły ludowe prezentowały tam również takie tradycje końca karnawału, jak barwny korowód, skakanie przez kłodę czy szorowanie popiołem garnków. W 2021 roku, gdy z powodu pandemii koronawirusa niemożliwy był udział szerszej publiczności, pokazy można było oglądać podczas relacji online.
Zapusty zwyczajowo rozumiane były jako okres przejściowy między cyklami świąt, bożonarodzeniowym i wielkanocnym. Jak przypomina w swojej książce "Rok obrzędowy na Podlasiu" etnograf i były dyrektor białostockiego skansenu dr Artur Gaweł, organizowano wtedy karnawałowe zabawy, a okres od Tłustego Czwartku do Środy Popielcowej był czasem najhuczniejszych zabaw; wtedy nawet najubożsi gospodarze przygotowywali obfitsze posiłki. W ocenie etnografów, tradycja zapustów zaczęła zanikać w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - instytucja samorządu województwa podlaskiego - przygotowuje co roku serię festynów związanych z różnymi tradycjami czy świętami ludowymi. To m.in. Zielone Świątki czy impreza pod hasłem "Podlaskie ziołami pachnące".(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ mrr/