Zarząd woj. śląskiego uchwałą z 17 lutego br. unieważnił konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tego samego dnia wszczął procedurę związaną z zamiarem powołania na to stanowisko bez konkursu Marii Czarneckiej – wynika z opublikowanych uchwał.
Zarząd woj. śląskiego prowadził konkurs na nowego dyrektora placówki, który ma zastąpić odwołaną w styczniu ub. roku Alicję Knast od października ub. roku. Po odwołaniu Knast obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego pełnił Marcin Gwoździewicz.
Zgodnie z przepisami po odwołaniu dyrektora zarząd województwa miał 12 miesięcy na przeprowadzenie konkursu na nowego dyrektora. Z końcem stycznia br. zarząd woj. śląskiego powołał jednak na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Karola Maklesa: jak podano - do czasu rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko dyrektora muzeum.
W biuletynie informacji publicznej Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego zarząd województwa 1 września ub. roku zamieścił informację o zamiarze ogłoszenia konkursu przed 29 września, aby nowego dyrektora wybrać przed 29 stycznia 2021 r. (rocznicę odwołania dyrektor Knast).
Ostatecznie zarząd woj. śląskiego ogłosił konkurs – w uzgodnieniu ze współprowadzącym placówkę Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 23 października ub. roku, z terminem przyjmowania ofert od 27 października do 27 listopada ub. roku.
W regulaminie i harmonogramie konkursu określono, że komisja konkursowa, powołana przez zarząd województwa, będzie liczyła 11 członków, samo postępowanie będzie miało dwa etapy, a praca komisji zakończy się w ciągu 90 dni od upływu terminu składania ofert. Komisja miała wyłonić kandydata na dyrektora lub zdecydować o nieprzydatności zgłoszonych kandydatur.
Jak wynikało z nieoficjalnych informacji w lokalnych i regionalnych mediach z początku 2021 r., komisja konkursowa nie została do tego czasu powołana, a przedstawiciele urzędu marszałkowskiego nie deklarowali terminu jej powołania. Na początku grudnia marszałek regionu Jakub Chełstowski informował PAP, że na konkurs wpłynęło osiem zgłoszeń.
17 lutego br. zarząd woj. śląskiego przyjął na swoim posiedzeniu 58 uchwał. Dwie z nich dotyczą spraw kadrowych w Muzeum Śląskim. Uchwała nr 405/212/VI/2021 unieważnia z dniem podjęcia konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora placówki.
Uchwała nr 406/212/VI/2021 wszczyna natomiast „procedurę związaną z zamiarem powołania Pani Marii Czarneckiej na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach polegającą na uzyskaniu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję oraz na uzgodnieniu zamiaru z Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu”.
O uchwałach zarządu woj. śląskiego w tej sprawie napisały we wtorek „Dziennik Zachodni” i regionalny dodatek „Gazety Wyborczej”. Publikacja tego drugiego tytułu wskazuje m.in., że Maria Czarnecka „od wielu lat jest związana z centralą Narodowego Banku Polskiego w Warszawie”, „jej nazwisko można spotkać w niektórych publikacjach banku (była autorką tekstów)”, „była też współpracowniczką Sławomira Skrzypka, prezesa NBP, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem”.
Dyrektor Alicja Knast została 29 stycznia ub. roku odwołana ze stanowiska przez zarząd woj. śląskiego - po zarzutach postawionych jej w następstwie wcześniejszych kontroli i audytu w placówce.
17 czerwca ub. roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność uchwały zarządu woj. śląskiego w tej sprawie. 8 września ub. roku gliwicki WSA przekazał skargę kasacyjną wniesioną przez zarząd woj. śląskiego Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu.
Zarząd woj. śląskiego odwołał Alicję Knast ze stanowiska, tłumacząc to nieprawidłowościami wykazanymi podczas kontroli i audytu. Szefowa czołowego w regionie muzeum została odwołana, choć szef współprowadzącego placówkę resortu kultury, prof. Piotr Gliński, w swojej opinii ocenił, że stwierdzone nieprawidłowości nie są wystarczającą przesłanką do odwołania dyrektor. Minister pozostawił jednak decyzję zarządowi woj. śląskiego, jako organowi sprawującemu bezpośrednio nadzór nad muzeum.
Alicja Knast została powołana na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w 2014 r. bez konkursu, w trudnej sytuacji placówki. Wobec opóźnień i trudności budowy nowej, podziemnej siedziby muzeum na trudnym terenie dawnej kopalni, pojawiło się zagrożenie utraty pieniędzy z UE.
Dyrektor doprowadziła do jej otwarcia w czerwcu 2015 r. Charakter nowej siedziby Muzeum Śląskiego zaowocował nagrodami architektonicznymi; nagrody przyznawano też w ostatnich latach placówce i jej dyrektor za działalność wystawienniczą i edukacyjną. W grudniu 2019 r. wiceminister kultury Jarosław Sellin wręczył dyrektor Knast brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W październiku ub. roku Alicja Knast wygrała konkurs i od początku 2021 r. kieruje Galerią Narodową w Pradze.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/