Osobiste pamiątki po błogosławionej siostrze Bolesławie Lament – założycielce Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny znalazły się w dedykowanym jej muzeum, które w piątek po południu otwarto w sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku.
W piątek przypada 75. rocznica śmierci bł. Bolesławy Lament, którą 30 lat temu podczas wizyty w Białymstoku 5 czerwca 1991 r. beatyfikował papież Jan Paweł II. Matka Bolesława zmarła 29 stycznia 1946 r. w Białymstoku.
Rocznicową mszę w sanktuarium odprawił w piątek metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Msza była transmitowana na kanale Archidiecezji Białostockiej na YouTube.
Metropolita mówił między innymi, że błogosławiona Bolesława pracowała na rzecz jedności chrześcijan. Dziękował za "dar jej życia, za wielki przykład świętości", za "posługiwanie właśnie na polu ekumenicznym, jednoczenia dwóch kościołów".
"Dziękujemy za jej życie, za jej dzieło, dziękujemy za to wszystko, co Bóg przez nią zechciał uczynić" - mówił Wojda. Metropolita podkreślał, że trzeba pokazywać, że ten dar "jest drogą do jedności podzielonych kościołów". "One się zbliżają, ale wiemy, że ta droga jest usłana różnymi trudnościami i właśnie potrzeba tej miłości przede wszystkim i tej świętości, która potrafi rozgrzać, skruszyć wszystkie lody i zbliżyć serca tak, jak tego pragnął Jezus" - podsumował metropolita białostocki.
Muzeum dedykowane matce Bolesławie Lament znajduje się w trzech salach, gdzie są osobiste pamiątki po błogosławionej. Zrekonstruowano jej pokój, kaplicę, w której się modliła. W gablotach są jej osobiste pamiątki. Ekspozycja pamiątek istniała już wcześniej, została odnowiona.
Błogosławiona Bolesława Lament (1862-1946) była współzałożycielką i pierwszą przełożoną utworzonego w 1905 r. w Mohylewie na Białorusi Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny. Było to pierwsze w dziejach polskich zakonów zgromadzenie z wyraźnie nakreślonym celem ekumenicznym. Stolica Apostolska zatwierdziła jego działalność dopiero w 1967 r. Siostry misjonarki pracują obecnie w wielu krajach, m.in. na Białorusi, Litwie w Rosji i w krajach afrykańskich.(PAP)
Autor: Izabela Próchnicka
kow/ mhr/