Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, przygotowujące się do przypadającego w 2022 r. jubileuszu 70 lat istnienia, zainaugurowało w piątek Płocku (Mazowieckie) okolicznościową, plenerową wystawę poświęconą swym zbiorom. Ekspozycja będzie prezentowana także w innych miastach.
Otwarta na płockim Starym Rynku wystawa „70 lat Muzeum z pasji do sportu” to plansze informacyjne o historii i kolekcji tej placówki, wzbogacone fotografiami. Na wystawie znalazły się także eksponaty, jak np. zabytkowy bicykl czy motocykl żużlowy mistrza świata Bartosza Zmarzlika.
„To wystawa, która zapowiada przyszłoroczny jubileusz 70-lecia Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, jednego z najstarszych tego typu muzeów w Europie i na świecie” – powiedział dyrektor tej placówki Sławomir Majcher podczas wernisażu plenerowej ekspozycji w Płocku. Jak wyjaśnił, Muzeum Sportu i Turystyki wybrało na inaugurację swej okolicznościowej wystawy Płock, gdyż jest to „mazowiecka perła turystyki”, a także miejsce związane z wieloma sportowcami, w tym olimpijczykami.
Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zachęcał do wizyty w tym mieście podczas tegorocznych wakacji i do zwiedzania tamtejszych zabytków, jak katedra czy najstarsza szkoła w Polsce, istniejąca nieprzerwanie od 1180 r., a w najbliższym czasie także do odwiedzenia tam ekspozycji „70 lat Muzeum z pasji do sportu”.
„Płock to stołeczne miasto, dawna stolica książąt mazowieckich, stolica Polski, ale to także stolica polskiej piłki ręcznej, ekstraklasowa piłka nożna oraz badminton i judo, a ostatnio również lekkoatletyka. Płock to także stolica tenisa. Jesteśmy dumni z naszych tenisistów na wózkach” – powiedział Nowakowski. Dodał, iż na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wystartuje biegaczka na 400 metrów Dominika Baćmaga, a w Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio wezmą udział tenisiści na wózkach, Kamil Fabisiak i Piotr Jaroszewski - wszyscy związani z Płockiem.
Wśród gości płockiego wernisażu wystawy „70 lat Muzeum z pasji do sportu” obecny był m.in. Janusz Pyciak-Peciak, pięcioboista, mistrz świata z 1977 r. i 1981 r. oraz mistrz olimpijski z Montrealu z 1976 r. „Muzeum Sportu i Turystyki to nie tylko oglądanie medali, to wybitni sportowcy, historia, patriotyzm” – mówił mistrz.
Aleksandra Czechowicz-Woźniak, zastępca dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, podkreśliła, iż placówka ta posiada w swej kolekcji ponad 60 tys. eksponatów, z czego ok. 3 tys. znajduje się tam na stałej ekspozycji. Jak przypomniała, Muzeum Sportu i Turystyki otwarto w październiku 1952 r. „Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zrealizować wszystkie atrakcje, które planujemy” – powiedziała Czechowicz-Woźniak, nawiązując do głównych obchodów rocznicowych placówki.
Po trzytygodniowym pobycie w Płocku jubileuszowa wystawa Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie „70 lat Muzeum z pasji do sportu” trafi do Kołobrzegu, a następnie do innych miast na swej wakacyjnej trasie. (PAP)
mb/ aszw/