Polski kościół świętego Stanisława w Rzymie był w niedzielę głównym etapem historycznych spacerów, zorganizowanych dla uczczenia 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Unią Europejską.
Projekt pod nazwą Iter Europaeum zainaugurowano w Wiecznym Mieście w maju. W jego ramach organizowane są wizyty w rzymskich kościołach poszczególnych krajów członkowskich UE z udziałem ich ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej.
Każdy z 27 krajów unijnych wybrał kościół, z którym jest związany ze względów historycznych. Obok kościołów katolickich znalazły się również świątynie luterańskie i prawosławne.
„Niektóre kościoły mają powiązania z wieloma krajami, co jest dowodem na trwałe wzajemne relacje między różnymi wspólnotami europejskimi” – wyjaśniła attache w ambasadzie UE przy Stolicy Apostolskiej Beata Goleńska, cytowana przez portal Vatican News.
W każdym z miejsc przygotowano ekspozycję prezentującą relacje z Watykanem.
Gospodarzami niedzielnych wizyt w kościołach polskim, fińskim i litewskim byli ambasadorowie tych trzech krajów przy Stolicy Apostolskiej: Janusz Kotański, Kalle Kankaanpaa i Petras Zapolskas.
W polskim kościele w pobliżu Placu Weneckiego, który był pierwszym etapem spaceru odprawiona została msza. Następnie uczestnicy spaceru udali się do gotyckiego kościoła Chiesa Santa Maria Sopra Minerva niedaleko Panteonu, gdzie modlą się Finowie. Pochowana tam jest święta Katarzyna ze Sieny. Złożono też wizytę w bliskim wspólnocie litewskiej kościele del Gesu. Znajdują się tam relikwie założyciela jezuitów św. Ignacego Loyoli.
Historyczne spacery zakończą się w Watykanie 27 czerwca, gdzie odprawiona zostanie msza w intencji całej Unii Europejskiej. (PAP)
sw/ ap/