Rosyjski autorytaryzm, władza oparta na braku demokratycznej kontroli, znów sięga po zbrodnię ludobójstwa jako sposób na zdobycie przewagi – mówił w czasie środowych obchodów 82. rocznicy zbrodni katyńskiej w Poznaniu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Główne uroczystości rocznicowe w Poznaniu rozpoczęła msza św. odprawiona w południe w kościele oo. Dominikanów. Po godz. 13. uczestnicy obchodów zebrali się przed poznańskim Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.
W obchodach wzięli udział m.in. marszałek województwa wielkopolskiego, wojewoda wielkopolski, prezydent Poznania oraz samorządowcy z regionu, przedstawiciele korpusu konsulów honorowych miasta Poznania, a także członkowie stowarzyszeń kombatanckich, służb mundurowych i harcerze.
W swoim przemówieniu do zebranych marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że tragiczną prawdę o zbrodni w Katyniu ujawniono wbrew woli sprawców w kwietniu 1943 r. Dodał, że las katyński stał się symbolem „wszystkich miejsc kaźni na nieludzkiej ziemi”.
Woźniak zaznaczył, że o prawdę na temat zbrodni katyńskiej przez dziesiątki lat konsekwentnie upominały się rodziny zamordowanych. „Pamiętamy, że prawda o ofiarach stalinowskiego reżimu musiała czekać na wolną, niepodległą, demokratyczną Polskę. Naszym obowiązkiem jest stać na straży tej prawdy i pamięci. Niezależnie od tego, jak świat wokół będzie się zachowywał” – mówił marszałek.
Samorządowiec nawiązał również do wojny toczonej obecnie na Ukrainie. „Rosyjski autorytaryzm, władza oparta na braku demokratycznej kontroli, sile aparatu represji i kłamstwie sączonej codziennie propagandy znów sięga po zbrodnię ludobójstwa jako sposób na zdobycie przewagi” – mówił.
„Znów daje się wyczuć motyw zemsty i znów trzeba walczyć o prawdę. Coraz częściej prawda staje się obszarem politycznej ingerencji także w naszej, polskiej, jeszcze demokratycznej, choć ze znakiem zapytania, rzeczywistości. Dlatego nasza konsekwentna wierność prawdzie i pamięci stanowi potężny oręż w walce o bezpieczną i dobrą przyszłość” – mówił.
Marszałek zaznaczył, że „tę walkę jako cywilizacja wolności możemy wygrać, jeśli solidarnie staniemy przeciwko złu”. „Chcę podobnie jak Václav Havel wierzyć, że prawda i miłość musi zwyciężyć nad kłamstwem i nienawiścią” – przyznał.
Organizatorami środowych uroczystości rocznicowych w Poznaniu był samorząd województwa wielkopolskiego i stowarzyszenie „Katyń”.
Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.
Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w roku 2007.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ dki/