Przekaz płynący z Powstania Styczniowego jest uniwersalny - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W Senacie otwarto wystawę "Polskie Termopile - Powstanie Styczniowe na terenie Węgrowa i powiatu węgrowskiego"
Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie "Klasztor Węgrów - Centrum Dialogu Kultur". Zaprezentowana została w Senacie z inicjatywy przewodniczącej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Marii Koc.
Ekspozycja jest poświęcona wydarzeniom powstańczym, które rozegrały się na terenie dzisiejszego powiatu węgrowskiego oraz powiatów sąsiednich. Tutaj rozegrała się największa bitwa Powstania Styczniowego – bitwa pod Węgrowem, opisana przez Augusta Barbiera w utworze "Atak pod Węgrowem" jako Polskie Termopile.
"Ta wystawa wpisuje się w obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego - najdłużej trwającego i najliczniejszego zrywu narodu w walce z zaborcami. Warto o tym pamiętać, bo zrywy powstańcze, aczkolwiek niezakończone finalnymi zwycięstwami, wnosiły swoje cegiełki do permanentnej walki o odzyskanie niepodległości, co zakończyło się sukcesem w 1918 roku" - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
"W obliczu haniebnej agresji Rosji na Ukrainę i dyktatury ciemiężącej naród białoruski, znaczenie historycznego Powstania Styczniowego nabiera zupełnie nowego wyrazu i pokazuje, że wola narodów do wolności, samostanowienia jest jeszcze daleka od zakończenia" - zaznaczył.
Wskazał, że przesłanie płynące z Powstania Styczniowego jest uniwersalne. "Mówi o tym, abyśmy zawsze walczyli z dyktatorami, ciemiężcami - dodał".
Senator PiS Maria Koc zwróciła uwagę, że "wystawa poświęcona jest wydarzeniom powstańczym, które miały miejsce na terenie współczesnego powiatu węgrowskiego, który łączy w sobie historyczną ziemię liwską i drohicką".
Największą bitwą stoczoną na tym terenie była bitwa pod Węgrowem, która zakończyła się zwycięstwem Polaków. "Prawdopodobnie jest to największa bitwa Powstania Styczniowego. Powstańczych potyczek na tym terenie było jednak bardzo dużo, a wszystko dlatego, że lokalna społeczność była niezwykle zaangażowani w działalność powstańczą" – przypomniała Maria Koc.
"Wystawa przybliża wydarzenia i bohaterów 1863 roku z ziemi węgrowskiej. To dla nas, mieszkańców, wielki zaszczyt" – zaznaczyła z kolei starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak. "Nie tylko mieszkańcy naszego powiatu mogą zgłębić tę wiedzę, ale wszyscy, którzy przyjdą zobaczyć ją w Senacie" – dodała.
Z kolei burmistrz Węgrowa Paweł Marchela podkreślił, że "wystawa opowiada o tych, którzy walczyli za wolną Polskę". "Czuję z tego powodu wzruszenie, że w Senacie mówi się o tych, którzy śnili i marzyli o wolnej Polsce" - powiedział.
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r., było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób, na zesłanie co najmniej 38 tysięcy.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/