W sobotę odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie stałej muzeum w Sobiborze (Lubelskie). Zwiedzanie obejmie również otwarty niedawno w nowej odsłonie teren upamiętnienia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady.
Po nowej wystawie stałej „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943” i otwartej w październiku br. nowej aranżacji przestrzennej terenu byłego obozu zagłady oprowadzi w sobotę dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku (PMM)Tomasz Kranz. Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze jest oddziałem PMM.
Według zapowiedzi autor scenariusza wystawy, a zarazem jej kurator będzie mówił o koncepcji ekspozycji, sposobach prezentacji w przestrzeni poobozowej reliktów odkrytych w wyniku badań archeologicznych i o wyzwaniach, jakie niosło ze sobą tworzenie nowej odsłony muzeum.
Obóz „SS – Sonderkommando Sobibór” był jednym z trzech obozów zagłady – obok Treblinki i Bełżca – powstałych w ramach akcji Reinhardt, czyli zrealizowanej w sposób zaplanowany przez hitlerowców operacji mającej na celu wymordowanie całej ludności żydowskiej pozostającej w Generalnym Gubernatorstwie i deportowanej w ten rejon. Według szacunków podczas tej akcji od marca 1942 r. do listopada 1943 r. Niemcy wymordowali około 2 mln Żydów z Polski i z innych krajów Europy, z czego ok. 1,5 mln właśnie w obozach zagłady.
„Z pewnością poruszy kwestię wyboru ponad 700 przedmiotów pokazywanych na wystawie, przedstawi symbolikę Ściany Pamięci, która wyznacza trasę zwiedzania, oraz opowie o zabezpieczeniu i wyeksponowaniu pozostałości budynku komór gazowych – jedynych reliktów tego typu odkrytych w miejscach byłych obozów zagłady funkcjonujących w ramach akcji Reinhardt” – przekazała rzeczniczka PMM Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
Początek zwiedzania o godz. 11.00 w sobotę. Obowiązują zapisy. Zainteresowani mogą zgłosić się mailowo: centrum@sobibor-memorial.eu lub telefoniczne pod numerem 82-572-60-31.
Niemiecki nazistowski obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował w strukturach Aktion Reinhardt od maja 1942 r. do października 1943 r. Zamordowano w nim ok. 180 tys. Żydów. Liczba ta obejmuje 70 tys. żydowskich mieszkańców Lubelszczyzny, 34 tys. Żydów z Holandii i 24 tys. ze Słowacji. Wśród ofiar byli również Żydzi czescy, francuscy, niemieccy i białoruscy. W obozie 14 października 1943 r. wybuchło powstanie. Część więźniów zdołała zbiec. Niedługo po tym obóz zlikwidowano, wysadzając w powietrze budynek z komorami i demontując praktycznie wszystkie zabudowania.
Pierwsze inicjatywy upamiętnienia tego miejsca kaźni podjęto na początku lat 60. W 1965 r. odsłonięto tu pomnik, który w latach 70. był przebudowany. W 1993 r. na terenie byłego obozu w Sobiborze utworzono niewielkie muzeum, które w 2012 r. stało się oddziałem Muzeum na Majdanku. We wrześniu 2008 r. Polska, Holandia, Izrael i Słowacja podjęły inicjatywę utworzenia na terenie obozu nowego Muzeum – Miejsca Pamięci.
Obóz „SS – Sonderkommando Sobibór” był jednym z trzech obozów zagłady – obok Treblinki i Bełżca – powstałych w ramach akcji Reinhardt, czyli zrealizowanej w sposób zaplanowany przez hitlerowców operacji mającej na celu wymordowanie całej ludności żydowskiej pozostającej w Generalnym Gubernatorstwie i deportowanej w ten rejon. Według szacunków podczas tej akcji od marca 1942 r. do listopada 1943 r. Niemcy wymordowali około 2 mln Żydów z Polski i z innych krajów Europy, z czego ok. 1,5 mln właśnie w obozach zagłady.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ joz/