W sobotę 17 września w Warszawie odbędzie się II "Noc Świątyń" - swoje podwoje dla zwiedzających otworzą świątynie różnych wyznań. Udział w wydarzeniu zapowiedziały m.in. Kościół Starokatolicki Mariawitów, Meczet - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków.
Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "POLIS” będące koordynatorem Kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” w ramach obchodów zbliżającego się Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii oraz Międzynarodowego Dnia Pokoju. Oba przypadają 21 września, co roku obchodzone są na całym świecie.
Barbara Jędrzejczyk z Kampanii "Bez nienawiści" przypomniała, że po raz pierwszy "Noc Świątyń" została zorganizowana w 2015 roku i wzięło w niej udział 11 warszawskich świątyń. "Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania – w pierwszej "Nocy Świątyń" kilka tysięcy mieszkańców Warszawy odwiedziło kościoły i świątynie różnych wyznań" - podkreśliła Jędrzejczyk.
Zwróciła uwagę, że w Warszawie działa wiele wspólnot religijnych, które otwierają swe świątynie podczas corocznej Nocy Muzeów. "Wraz z członkami tych wspólnot doszliśmy do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek" - podkreśliła Jędrzejczyk w rozmowie z PAP .
Dodała, że celem akcji jest ukazanie Warszawy "jako miasta wielokulturowego, różnorodnego i otwartego, które swe tradycje wielokulturowości kultywuje od kilkuset lat". "Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej +inności+ jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą pomóc poznać społeczności, do których niektórzy mogą żywić uprzedzenia" - podkreśliła Jędrzejczyk.
Zaznaczyła jednocześnie, że "Noc Świątyń" będzie okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. "Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Będzie to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, gdyż przedstawiciele różnych wyznań przygotowali dla gości koncerty, prezentacje czy warsztaty" - dodała Jędrzejczyk.
Poinformowała jednocześnie, że w "Nocy Świątyń" wezmą udział: Cerkiew Grekokatolicka, Cerkiew Prawosławna, Gurudwara Sikhijska – Gurudwara Singh Sabha w Raszynie, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich - Mormoni, Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła - Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Meczet - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków i Wspólnota Baha'i w Polsce.
Kampania "Bez nienawiści” w Polsce działa od 2013 r. Jest częścią młodzieżowej kampanii Rady Europy "No Hate Speech Movement". Jej celem jest walka z rasizmem i dyskryminacją w formie mowy nienawiści obecnej w sieci, poprzez rozwijanie u młodych ludzi i organizacji młodzieżowych kompetencji niezbędnych do rozpoznawania mowy nienawiści i reagowania na łamanie praw człowieka. W ramach działań organizowanych przez Kampanię w Polsce prowadzone są warsztaty w szkołach gimnazjalnych i liceach na temat mowy nienawiści, dyskryminacji oraz tolerancji; kampania włącza się także w edukację nauczycieli, edukatorów i trenerów. (PAP)
skz/ malk/