Religia

31.12.2018

Warszawa: Wspólnota Sant'Egidio zaprasza 1 stycznia na modlitwę o pokój

Do wspólnej modlitwy w intencji pokoju, połączonej ze zbiórką pieniędzy dla chorych na AIDS mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej, która odbędzie się 1 stycznia w kościele św. Andrzeja i Alberta w Warszawie, zaprosiła warszawska Wspólnota Sant'Egidio.

Kościół katolicki 1 stycznia obchodzi Światowy Dzień Pokoju. Ustanowił go papież Paweł VI listem z 8 grudnia 1967 r., skierowanym do wszystkich ludzi dobrej woli, nie tylko katolików.

W komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP czytamy, że podczas modlitwy, która rozpocznie się o godz. 20.00 w kościele św. Andrzeja i Alberta w Warszawie (plac Teatralny, ul. Senatorska 19 B), zostaną wymienione wszystkie państwa i regiony świata, w których toczą się wojny i konflikty.

"Będziemy myślami z tymi narodami, które są ofiarami konfliktów i terroryzmu, ale także skorumpowanej i niesprawiedliwej polityki, która nie zwraca uwagi na potrzeby najsłabszych, a jedynie na interes niektórych" – czytamy w komunikacie.

Jego autorzy dodali, że modlitwie będzie towarzyszyła bożonarodzeniowa kolekta, którą Wspólnota Sant’Egidio chce w tym roku przeznaczyć na pomoc Republice Środkowoafrykańskiej. Zostanie ona przeznaczona na stworzenie centrum DREAM, oferującego darmowe leczenie retrowirusowe i programy dożywiania i edukacji osobom chorym na AIDS.

Jego autorzy przypomnieli orędzie na 52. Dzień Pokoju, w którym papież Franciszek napisał, że jeśli polityka jest realizowana z poszanowaniem dla życia, wolności i godności ludzi, "może naprawdę stać się wzniosłą formą miłości". "Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, nasze społeczeństwa potrzebują budowniczych pokoju” – napisał papież.

Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL