Stołeczni radni przyjęli w czwartek stanowisko w sprawie budowy pomnika Emilii Plater. Ma stanąć w centrum Warszawy przy ulicy bohaterki.
"Chcemy żeby stanął w parku Świętokrzyskim, na rogu ulicy Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Tam jest miejsce, żeby taki pomnik postawić" - powiedziała w czwartek przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. "Mamy bardzo mało pomników kobiet, zwłaszcza kobiet znanych z imienia i nazwiska. A postać Emilii Plater, jej życiorys jest fascynujący, nie tylko dla kobiet ale i dla mężczyzn" - oceniła.
W Warszawie jest ponad czterysta pięćdziesiąt pomników, tylko siedem spośród nich przedstawia konkretne kobiece postaci. Na większości pomników, kobieta przedstawiona została jako symbol - matczynej miłości, wdzięku, poświęcenia czy żałoby. Sporo jest także rzeźb, pełniących role ozdobne. W Warszawie spotkać można także pomniki postaci mitycznych, takich jak Syrena i Nike, które jakby nie było mają kobiecą postać.
Nie zawsze jednak rzeźby kobiet pełnią jedynie rolę dekoracyjną. Za pomocą ich wizerunku artyści przekazują też wzniosłe i godne najwyższego szacunku uczucia. Takim przykładem jest pomnik Matki (Łukasza Krupskiego) w parku Powstańców Warszawskich na Woli, pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego (Moniki Osieckiej) przy pl. Krasińskich, czy posąg kobiety opłakującej zabitych (Ireny Nadachowskiej) przy pomniku Żołnierzy AK poległych w ataku na Dworzec Gdański.
Ciekawostką jest to, że właściwie wszystkie pomniki poświęcone kobietom, nie mają cokołów. Postawiono je na niewysokich postumentach, a same figury są niewiele wyższe od wzrostu przeciętnego człowieka.
Tylko siedem konkretnych kobiet zostało uhonorowanych pomnikiem. W tej wąskiej grupie dwie w sposób szczególny. Mianowicie Maria Skłodowska-Curie oraz Eliza Orzeszkowa, które mają po dwa pomniki.
Emilia Plater to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci historycznych. W 1831 roku w przebraniu mężczyzny wzięła udział w walkach powstania listopadowego, by następnie poprowadzić własny oddział ochotników. Dla Polaków postać Emilii Plater stanowi wzór prawdziwej bohaterki narodowej.(PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ mark/