Historię Wielkopolan, żołnierzy armii niemieckiej, walczących w I wojnie światowej za obcą sobie sprawę przybliża wystawa "Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918) „, otwarta w czwartek w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.
Jak podkreślił w czwartek podczas wernisażu dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki wystawa rozpoczyna obchody 104. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego 1918-1919.
Podkreślił, że historia pierwszej wojny światowej, suma traumatycznych doświadczeń milionów ludzi, jest obszernym, wielowątkowym tematem; prezentowana od czwartku wystawa przedstawia tę historię przez pryzmat żołnierzy, którzy po powrocie z Wielkiej Wojny w 1918 roku wzięli udział w zwycięskim powstaniu.
Na ekspozycji zobaczyć można m.in. elementy uzbrojenia, umundurowanie, wyposażenie wojskowe, pamiątki osobiste, dokumenty. Wśród eksponatów jest m.in. Krzyż Żelazny II klasy nadany Teodorowi Solarskiemu, dziadkowi wiceprezydenta Poznania za męstwo podczas bitwy nad Sommą. W czwartek podczas wernisażu Jędrzej Solarski przekazał muzeum pamiątki po obu swoich dziadkach, uczestnikach walk na frontach Wielkiej Wojny.
Kurator wystawy Jan Gruszka przypomniał, że pozbawieni własnej ojczyzny Polacy, zamieszkujący ziemie trzech państw zaborczych zostali wbrew swej woli wciągnięci w konflikt europejskich mocarstw. Wojna rodziła jednak nadzieję na ożywienie sprawy polskiej na arenie międzynarodowej oraz odrodzenie się w bliskiej przyszłości niepodległej Polski.
"Świadomie zrezygnowaliśmy z opisu przebiegu poszczególnych bitew, kampanii i działań wojennych toczących się na frontach pierwszej wojny światowej. W naszej opowieści postawiliśmy na pierwszym miejscu człowieka - skupiając się na ukazaniu zbiorowych i indywidualnych doświadczeń Wielkopolan. Nie mamy dokładnych statystyk, szacuje się jednak, że podczas I wojny światowej w niemieckiej armii służyło ok. 800 tys. Polaków; 120 tys. a może nawet 200 tys. to mogli być Wielkopolanie. Zginęło około 130 tys. Polaków, w tym ok. 38 tys. Wielkopolan" - powiedział.
Jak dodał doświadczenie bojowe zdobyte na frontach pierwszej wojny światowej przez Polaków służących w armii niemieckiej zostało spożytkowane podczas powstania wielkopolskiego 1918-1919 i stało się jednym z kluczowych czynników, które zadecydowały o zwycięskim wyniku niepodległościowego zrywu.
Wystawie "Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)" towarzyszy program edukacyjny, w ramach którego muzeum przygotowało m.in. oprowadzanie kuratorskie, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej oraz warsztaty poszerzające treści prezentowane na ekspozycji.
Ekspozycję można oglądać do 28 lutego 2023 roku. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/