Widowiskiem „Szopka Staropolska”, w którym prezentowana jest replika rzadko już używanej XIX-wiecznej szopki mansjonowej, w piątkowe popołudnie w Krośnie rozpocznie się wydarzenie „Wigilia naszych sąsiadów. Spotkanie twórców pogranicza”.
Scenariusz przedstawienia „Szopka Staropolska”, które przedstawi Teatr Jaruga został opracowany na podstawie tekstów zebranych m.in. przez etnografa, historyka, folklorystę Franciszka Kotulę, folklorystę Bartosza Gałązkę oraz na podstawie ludowych obrzędów i kantyczek z Podkarpacia.
Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, organizatora wydarzenia poinformowała, że jest to widowisko sięgające do źródeł misterium bożonarodzeniowego, czerpiące z tradycji kolędniczej. W widowisku prezentowana jest replika XIX-wiecznej szopki mansjonowej, pochodzącej z kresów południowo-wschodniej Polski - z Medyki koło Przemyśla.
„Dziś ten gatunek teatru zanika, ulatuje, tym bardziej warto jest prezentować go publiczności” – wyjaśniła Kaszczyszyn.
Na stronie Teatru Jaruga, który przygotował przedstawienie poinformowano, że szopka mansjonowa to niezwykle rzadko prezentowany rodzaj szopki, „a może jedyny w kraju”, w którym wykorzystywany jest stół obrotowy z lalkami poruszanymi przez aktorów.
„Rycina Kajetana Wincentego Kielisińskiego publikowana jest w wielu podręcznikach historii teatru jako +szopka z Medyki+ pochodząca z 1837 roku. Nie jest to najstarszy publikowany dokument o rodowodzie polskiej szopki, tradycja widowisk bożonarodzeniowych w Polsce jest o wiele starsza”- informuje Teatr Jaruga.
Ponadto w programie „Wigilii naszych sąsiadów” znajdą się jeszcze warsztaty ozdób świątecznych i kart pocztowych oraz spotkanie twórców pogranicza. Wstęp na wydarzenie jest wolny.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pat/