Śląska Izba Lekarska odnowiła nagrobek spoczywającego na wileńskim cmentarzu na Rossie profesora Karola Władyczki, znanego przedwojennego neurologa i psychiatry. Śląscy lekarze w niedzielę na odrestaurowanym grobie złożyli kwiaty i zapalili znicze.
„Odnowienie nagrobku profesora Karola Władyczki jest symbolicznym dowodem pamięci o wielkich naszych poprzednikach, nauczycielach i mistrzach” - powiedział PAP prezes Śląskiej Izby Lekarskiej Jacek Kozakiewicz.
Kozakiewicz przypominał, że śląska medycyna bardzo wiele zawdzięcza absolwentom Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i że jedna trzecia śląskiego środowiska lekarskiego po wojnie to absolwenci tych uczelni.
„To oni zaszczepili nam dobre zasady rzetelnej praktyki lekarskiej” - zaznaczył prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.
Czteroosobowa delegacja Śląskiej Izby Lekarskiej w niedzielę zapaliła też znicze w Ponarach. W czasie II wojny światowej w lesie ponarskim na obrzeżach dzisiejszego Wilna hitlerowcy i kolaborujący z nimi Litwini rozstrzelali 100 tys. ludzi, obywateli Polski, głównie Żydów, ale też 20 tys. Polaków.
„Wśród pomordowanych w Ponarach byli też lekarze, m.in. profesor Kazimierz Pelczar, prekursor onkologii w Polsce” - zwrócił uwagę Jacek Kozakiewicz.
Odnowienie grobu profesora Karola Władyczki na Rossie nie jest jednorazowym działaniem Śląskiej Izby Lekarskiej na rzecz utrwalania pamięci lekarzy z dawnych Kresów. Jacek Kozakiewicz zapewnia, że będą poszukiwane „formy wsparcia takich działań” i wierzy, że „znajdą się też następcy”.
Renowację grobu prof. Władyczki przeprowadzono ze środków Śląskiej Izby Lekarskiej we wrześniu 2016 roku nakładem 3 tys. euro przy współpracy ze Społecznym Komitetem Opieki na Starą Rossą i Polskim Towarzystwem Medycznym na Litwie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ksaj/ ro/