„Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji” to nowa wystawa czasowa, która otworzy się już 12 maja w siedzibie głównej Muzeum Warszawy (MW) na Rynku Starego Miasta - poinformowała PAP Anna Ślusareńka z MW.
Jak podkreślają kuratorzy wystawy, "historia Warszawy to nie tylko historia ludzi". "Na podstawie świadectw z różnych epok — zabytków, dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku, wystawa opowiada o zmieniających się ludzko-zwierzęcych relacjach" - napisano w zapowiedzi.
"Ekspozycja przypomina, że człowiek jest tylko jednym z ponad 5 tys. gatunków żyjących w Warszawie" - wyjaśniono.
Przypomniano, że "choć na co dzień nie zawsze je zauważamy, w Warszawie żyją zwierzęta, które dla nas pracują, dotrzymują nam towarzystwa i dostarczają rozrywki, są źródłem pokarmu i surowców oraz ważnym elementem środowiska". "Małże pracujące w Grubej Kaśce, uratowana z hodowli świnka Lily, żyjące swobodnie miejskie koty zajmujące pobliskie nieużytki czy czworoząb bielański – bezkręgowiec zamieszkujący wilgotne fragmenty Lasu Bielańskiego to tylko niektórzy zwierzęcy warszawiacy" - czytamy w przesłanej informacji.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 400 eksponatów. Jak wyjaśniono, została ona podzielona "na pięć wzajemnie przenikających się części, które oddają złożony charakter zwierzęco-ludzkich relacji".
"Znajdziemy tu hodowane dla prestiżu OKAZY, SIŁĘ ROBOCZĄ, czyli zwierzęta pracujące dla Warszawy, zwierzęta traktowane jako źródło surowców i TOWAR, mieszkających z nami TOWARZYSZY oraz dzikich SĄSIADÓW" - napisano.
Jak wyjaśniono, "uzupełnieniem każdej części wystawy są prace współczesnych artystów jak Diany Lelonek i Bartosza Kokosińskiego, które stanowią krytyczny komentarz do poruszanych zagadnień". "Pokazują dzisiejszą perspektywę lub też zaglądają w przyszłość międzygatunkowych relacji" - napisano.
Wystawa "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" potrwa do 3 października w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 28-42.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ zm/