Ok. 150 tys. euro potrzeba na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok (Belostok) - szacują organizatorzy zbiórki pieniędzy na ten cel. Parafia chce odbudować świątynię z datków społecznych; są już pierwsze znaczące wpłaty.
Drewniany kościół wznieśli w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony i założyli wieś o nazwie Białystok. Obecnie mieszka tam niespełna 250 osób: Polaków, Rosjan, Ormian.
W nocy z 18 na 19 kwietnia tego roku świątynia spłonęła doszczętnie; przyczyna pożaru nie jest na razie znana. Miejscowa społeczność chce kościół odbudować; wsparcie tej inicjatywy zadeklarowały m.in. władze Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego, jest też wsparcie Polonii w różnych krajach.
Zbiórka pieniędzy ruszyła dwa miesiące temu, właśnie kończy się pierwszy etap akcji informacyjnej prowadzonej w Polsce.
Formalnie pieniądze na odbudowę, w ramach akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie", zbiera parafia katolicka, prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok.
Do tej pory koszt odbudowy nie był znany. Zależny był m.in. od koncepcji inwestycji. Koordynująca akcję Agnieszka Kaniewska, która w Tomsku bada ślady obecności Polaków na Syberii w XIX i XX wieku, powiedziała PAP, że koszt został już oszacowany - to kwota ok. 150 tys. euro.
"Mamy kilkaset wpłat, mniejszych i większych. Z większych, mamy np. wpłatę 10 tys. dolarów od osoby prywatnej, są też jednorazowe wpłaty po 10 tys. zł czy 100 tys. rubli" - poinformowała Kaniewska.
Są też zbiórki miejscowe. Np. w parafii w Jastrzębiej Górze, gdzie w spotkaniach brał udział przełożony jezuitów z Tomska, jednego dnia udało się zebrać 15 tys. zł. Na początku września planowany jest kiermasz w jednej z jezuickich parafii w Warszawie, z którego dochód również zasili zbiórkę.
"W połowie września będziemy mogli powiedzieć, na jakim etapie zbiórki jesteśmy" - dodała Kaniewska.
Plan organizatorów zbiórki jest taki, by wiosną 2018 roku ruszyły pierwsze prace budowlane. Niewykluczone, że prace ruszą nawet wtedy, gdy jeszcze całej kwoty nie uda się zebrać.
Uruchomiona została strona internetowa www.belostok-catholic.ru . Są tam informacje o akcji, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i Rosji). (PAP)
rof/ eaw/