W trakcie zbiórki na restaurację sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu w obwodzie mińskim zebrano jak dotąd ok. 6 tys. rubli białoruskich (ok. 12 tys. złotych) – poinformowała Białoruska Fundacja Kultury.
"Środki na restaurację narodowego sanktuarium w Budsławiu zostały zebrane w dwóch głównych kościołach Mińska i parafiach budsławskich" – mówił były wiceminister kultury, a obecnie przedstawiciel władz Białoruskiej Fundacji Kultury Tadeusz Strużecki na wtorkowej konferencji prasowej w Mińsku poświęconej 30-leciu tej instytucji.
Na restaurację Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budsławiu potrzebne są bardzo duże środki. "Po pierwsze konieczna jest restauracja zabytkowego ołtarza z okresu wczesnego baroku, powstałego w latach 1643-1651. To unikatowy obiekt nie tylko w skali Białorusi; nie ma odpowiedników także w architekturze sakralnej Litwy i Polski. Restauracji wymaga także sama ikona Matki Bożej Budsławskiej, freski w absydach bocznych głównego ołtarza i unikatowe organy kościoła" – mówił Strużecki.
Narodowe Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu, określane niekiedy mianem białoruskiej Częstochowy, to najważniejsze katolickie sanktuarium na Białorusi. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1504 r. Znajduje się w nim obraz Matki Bożej z końca XVI wieku, który według tradycji został podarowany wojewodzie mińskiemu Janowi Pacowi przez papieża Klemensa VIII. Budsław jest głównym ośrodkiem kultu maryjnego na Białorusi.
Kult Matki Bożej Budsławskiej był bardzo silny w okresie zaboru rosyjskiego i później w latach międzywojennych, gdy Budsław znajdował się w granicach Polski. Masowe pielgrzymki odrodziły się na początku lat 90. XX wieku.
W latach 2011-2012 w ramach przygotowań do obchodów 400-lecia przybycia do Budsławia cudownego obrazu Matki Bożej władze białoruskie wydały na remont sanktuarium równowartość 380 tys. zł. Część prac restauracyjnych w 2011 r. była również finansowana przez polskie ministerstwo kultury.
Zbiórka społeczna na potrzeby remontu kościoła w Budsławiu została ogłoszona jeszcze w 2015 r., ale by pokryć koszty restauracji, konieczne jest przyciągnięcie większych środków. Strużecki mówił, że projekt mają zamiar wesprzeć także polskie instytucje i specjaliści, a prace mogą rozpocząć się już w tym roku.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ ulb/ mc/
arch.