Od środy - po ponad trzymiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa - można znów zwiedzać wystawy stałe w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. 7 lipca wznowione zostaną też pokazy filmowe w kinie studyjnym tej placówki.
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu ponownie otwarte zostało dla zwiedzających 12 maja. Udostępniono wówczas dla publiczności dziedziniec Kamienicy pod Złotym Słońcem i piętro, na którym prezentowane są wystawy czasowe. Od 5 czerwca można tam m.in. oglądać wystawę fotografii portretowych Czesława Czaplińskiego.
Natomiast wystawy stałe, "Rękopis Pana Tadeusza" i "Misja: Polska", nie były do tej pory – ze względu na ich specyfikę - udostępnione zwiedzającym. Od środy zwiedzający mogą znów je oglądać.
Muzeum Pana Tadeusza w przesłanym PAP komunikacie poinformowało, że dla wystaw stałych opracowany został scenariusz zwiedzania indywidualnego, który pozwoli na bezpieczną wizytę w muzeum w warunkach podwyższonego rygoru sanitarnego.
Wyjaśniono, że wejścia na ekspozycję jest możliwe co pół godziny w grupach maksymalnie sześcioosobowych, oprowadzanych przez przewodnika. Usługę przewodnicką muzeum zapewni w ramach regularnej ceny biletu na wystawy stałe.
Placówka jest czynna od wtorku do niedzieli od godz. 10 do 16. Wejścia na ekspozycję stałą jest możliwe co 30 minut, ostatnie o godz. 14.
Z kolei 7 lipca odbędzie się pierwszy po przerwie pokaz filmu w kinie Popiół i Diament. Ze względów bezpieczeństwa widzowie będą mogli zająć tylko połowę miejsc w sali kinowej.
Obecnie zespół muzeum pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą na ponowne wprowadzenie stacjonarnej działalności edukacyjnej i wydarzeń specjalnych z udziałem publiczności.(PAP)
autorzy: Piotr Doczekalski, Agata Tomczyńska
pdo/ ato/ pat/