Nocne zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków kościołów i klasztorów, koncerty w świątyniach, a także pokazy sakralnych skarbów to niektóre atrakcje 16. Nocy Cracovia Sacra, która odbędzie się w poniedziałek i we wtorek w Krakowie.
Jak poinformowała Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, wydarzenia z cyklu Cracovia Sacra służą zaakcentowaniu jak ważne jest miejsce sztuki sakralnej dla kultury i dziedzictwa miasta. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest symbolika roślinna w sztuce sakralnej.
„Motywy roślinne w sztuce sakralnej Krakowa od średniowiecza były nie tylko odzwierciedleniem natury, otaczającej rzeczywistości, ale również znakiem, symbolem, atrybutem. Motywy roślinne były nośnikiem różnorodnych ukrytych treści, tworząc swego rodzaju obrazowy metajęzyk dostępny tylko dla wtajemniczonych. Do wniknięcia w tę niezwykle ciekawą symbolikę zapraszamy krakowian i gości podczas tegorocznej Nocy Cracovia Sacra” - zapowiada przedstawicielka UMK.
Według niej na poniedziałek i wtorek krakowskie i podkrakowskie kościoły, klasztory i instytucje przygotowały bogaty program. Tworzą go koncerty, wystawy, zwiedzanie, warsztaty, wykłady, prezentacje i widowisko.
W przedsięwzięciu bierze udział szereg krakowskich, ale również podkrakowskich klasztorów i kościołów. Niemal od początku w projekt zaangażowane są siostry benedyktynki ze Staniątek, ojcowie benedyktyni z Tyńca czy ojcowie cystersi z Mogiły. W Noc Cracovia Sacra angażują się również instytucje takie jak np. Muzeum Archidiecezjalne, Nowohuckie Centrum Kultury czy Ośrodek Kultury im C. K. Norwida.
Inauguracja wydarzenia nastąpi w poniedziałek przy bazylice ojców paulinów na Skałce. Uświetni ją koncert Chóru i Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze". W programie znalazły się pieśni Maryjne. Paulini zapraszają także na zwiedzanie Panteonu oraz wystawy plenerowej „Symbolika roślinna w religiach świata”.
„Mistyczne Kwiaty Wyspiańskiego” to projekt, który przybliży i objaśni bogatą symbolikę przedstawień roślinnych polichromii i witraży w bazylice franciszkanów. Muzykę wokalną inspirowaną symboliką roślin - od chorału do premierowych kompozycji napisanych specjalnie na tegoroczną Noc Cracovia Sacra – zaprezentuje tam zespół Cracow Singers. Nie zabraknie także zwiedzania krużganków klasztornych oraz wystawy, a także oprowadzenia kuratorskiego objaśniającego symbolikę polichromii oraz witraży. W bazylice franciszkanów zobaczymy też prezentację szat liturgicznych, paramentów liturgicznych oraz starodruków.
Do motywu rajskiego ogrodu nawiąże wtorkowy koncert w kościele św. Kazimierza Królewicza (dawniej reformatów), gdzie wystąpią artyści Teatru Loch Camelot i chóru Kameralnego Auxilium.
Koncert „In Paradisum/W rajskim ogrodzie” w wykonaniu zespołu OCTAVA ensemble pod kierownictwem artystycznym Zygmunta Magiery odbędzie się we wtorek w opactwie sióstr benedyktynek w Staniątkach. Siostry zapraszają także do zwiedzania klasztoru i introligatorni z oryginalnym wyposażeniem oraz wystaw poświęconych motywom roślinnym – na starodrukach i tkaninach oraz na ornatach staniąteckich.
Widowisko „Maryja ziołami uwielbiona” zaplanowano na poniedziałek u ojców karmelitów na Piasku. Kompozycję muzyki, słów i obrazu zaprezentują artyści Piwnicy św. Norberta.
W program Nocy Cracovia Sacra wpisany jest także tradycyjny koncert Orkiestry Kameralnej św. Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilna. Odbędzie się on w poniedziałek wieczorem w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W programie: Arvo Pärt – „Trisagion”, Vidmantas Bartulis – „Psalmy”, Peteris Vasks – „Viatore”, Valentyn Silvestrov – „Stille musik”. Orkiestra wystąpi także we wtorek w kościele Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach).
Do zwiedzania bogatych zbiorów niedawno udostępnionego muzeum zapraszają dominikanie. Muzeum Katedralne na Wawelu na tegoroczną Noc Cracovia Sacra przygotowało prezentację kapy z grobu króla Kazimierza Jagiellończyka po procesie konserwacji. Karmelici, poza zaproszeniem do zwiedzania muzeum klasztornego, przygotowali propozycje nawiązujące do 550-lecia drukarstwa polskiego, warsztaty z druku książki europejskiej i azjatyckiej i warsztaty kaligraficzne.
Kwiaty z fresków Wyspiańskiego przybliży wystawa zorganizowana w plenerze klasztoru sióstr bernardynek. W rozmównicy klasztornej będzie można zobaczyć słynną figurę Dzieciątka Koletańskiego. Motywy roślinne w twórczości Stanisława Samostrzelnika, Stanisława Wyspiańskiego i Jana Bukowskiego zobaczymy na wystawie plenerowej przygotowanej przez opactwo cystersów w Mogile. Cystersi zapraszają także do zwiedzania ogrodu oraz Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów.
Motyw granatu w sztuce chrześcijańskiej można zgłębić na wystawie plenerowej w klasztorze bonifratrów. Seminarium Księży Misjonarzy (przy ul. Stradom) zaprasza do zwiedzania muzeum, archiwum ogrodu, a także na wystawę w krużgankach. W bazylice jezuitów zobaczymy wystawę prac malarskich w stylistyce bizantyjskiej, gotyckiej i renesansowej wykonanych przez malarzy działających w najstarszym współczesnym ośrodku sztuki sakralnej w Krakowie. Opactwo ojców benedyktynów w Tyńcu także zaprasza na zwiedzanie (opactwa i muzeum) oraz na warsztaty: Wzornictwo romańskie – sztuka zdobienia toreb.
Ośrodek Kultury im C. K. Norwida (budynek ARTzony na os. Górali 4) przygotował projekt „Sacrum Herbarium–święty zielnik”. W ramach inicjatywy powstanie 15 prac, wykonanych w technice haftu. Podłożem będą archiwalne, czarno-białe fotografie z okresu międzywojennego i powojennego, przedstawiające kapliczki znajdujące się na terenie Krakowa i Małopolski.
Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej krakowskienoce.pl/Noc Cracovia Sacra/Program.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Do niektórych miejsc, z uwagi na specyfikę, obowiązują bezpłatne wejściówki.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ apiech/