Goście z Czech oraz cztery górnicze orkiestry działające w Rudzie Śląskiej wystąpią tam w niedzielę podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych. Tegoroczną gwiazdą będzie Halina Kunicka, która śpiewa w swym przeboju, że "jest w orkiestrach dętych jakaś siła".
Goście z Czech oraz cztery górnicze orkiestry działające w Rudzie Śląskiej wystąpią tam w niedzielę podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych. Tegoroczną gwiazdą będzie Halina Kunicka, która śpiewa w swym przeboju, że "jest w orkiestrach dętych jakaś siła".
Już 930 tys. mężczyzn i 804 tys. kobiet przybyło do Mekki, aby wziąć udział w hadżdżu - poinformował w poniedziałek Generalny Wydział ds. Migracji Arabii Saudyjskiej. Zdecydowana większość pielgrzymów dotarła do świętego miasta islamu drogą lotniczą.
Prawosławni, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim, obchodzą w poniedziałek święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Kończy ono cerkiewny rok liturgiczny; tego dnia duchowni święcą bukiety z kłosów zbóż, ziół i kwiatów.
Zsekularyzowane przez władze Prus na początku XIX wieku opactwo cystersów Neuzelle na terenie Łużyc Dolnych w Brandenburgii zostało po 200 latach reaktywowane. W niedzielę do byłego opactwa przybyło czterech zakonników z Heiligenkreuz w Austrii.
Gotowa jest już bryła budynku rekonstruowanej od ponad 2 lat przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku XVIII-wiecznej synagogi z Połańca. "Obecnie odtwarzane jest m.in. zwierciadlane sklepienie synagogi" -powiedział PAP dyrektor skansenu Jerzy Ginalski.
Do duchowej przemiany wezwał w sobotę prymas Polski abp Wojciech Polak podczas uroczystej mszy w ramach głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dokonując przemiany, mamy zacząć od siebie, szanując przy tym porządek, ład społeczny i konstytucyjny - podkreślił prymas.
Treść homilii prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka wygłoszonej w sobotę podczas mszy świętej w trakcie głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Jasnogórskim Sanktuarium:
Podczas mszy, będącej głównym punktem obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jej uczestnicy ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.