Katyń

08.04.2013 aktualizacja 11.08.2016

4. przegląd filmowy „Echa Katynia”

W dziewięciu miastach Instytut Pamięci Narodowej zorganizuje pokazy filmów o Zbrodni Katyńskiej oraz innych zbrodniach popełnionych w XX w. przez ludobójcze reżimy totalitarne. Filmy zostaną wyświetlone w ramach 4. Przeglądu Filmowego Echa Katynia.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie zaprasza na 4. przegląd filmowy „Echa Katynia”, który odbędzie się od 10 do 12 kwietnia. Przegląd po raz pierwszy odbędzie się w poszerzonej formule, tj. w dziewięciu miastach Polski. Poza Szczecinem także w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Białymstoku, Gdyni, Krakowie, Tarnowie.

Filmy prezentowane podczas przeglądu są tematycznie związane ze Zbrodnią Katyńską, nie tylko opisują samą zbrodnię, ale także przybliżają tło historyczne. Przegląd ma charakter otwarty i jest skierowany do widzów, którzy ukończyli 14 rok życia.

W Szczecinie (13 Muz, Plac Żołnierza Polskiego 2) zaplanowano:

10 kwietnia (środa)
17.30 – Prawdziwa historia niechcianych pomników: Dolinka Katyńska, reż Jacek Sawicki, Polska 1997 r. Film pokazujący ludzi zaangażowanych w walkę o prawdę o Katyniu i postawienie pierwszego pomnika katyńskiego na Powązkach.

18.00 – Święty ogień, reż. Jarosław Mańka, Maciej Grabysa, Polska 2011 r. Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał samospalenia na rynku w Krakowie.

18.30 – dyskusja panelowa
dr Ewa Gruner-Żarnoch (Stowarzyszenie Katyń w Szczecinie)
Zbigniew Piasecki (Stowarzyszenie Katyń w Szczecinie)
Moderator: Grzegorz Czapski (IPN w Szczecinie)

11 kwietnia (czwartek)
17.30 – Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy, reż. Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak, produkcja Bogdan Wasztyl, Polska 2011 r. Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i jest opowieścią o zbrodniach hitlerowskich dokonanych na Pomorzu w czasach II wojny światowej.

18.10 - A very polish secret / A może tego nie wolno mówić..., reż. Jacek Petrycki, Polska/Wlk. Brytania 1988 r. To nakręcony potajemnie film opowiadający o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów w 1945 r. Film trafił do Wielkiej Brytanii i tam był pokazywany. W Polsce krążył w obiegu podziemnym.

18.50 - Zbrodnia Katyńska, reż. Maciej Sieński, Polska 1991 r. Jeden z pierwszych filmów o Zbrodni Katyńskiej powstałych po upadku systemu komunistycznego w Polsce. W produkcji wykorzystano cenne materiały archiwalne. Autor w przejrzysty sposób przedstawił kontekst historyczny zbrodni.

12 kwietnia (piątek)
17.30 - NKWD i Gestapo. Braterstwo krwi, reż. Halina Samojłau, Białoruś 2009 r. Film pokazuje relacje łączące NKWD i Gestapo przy wspólnym likwidowaniu potencjalnych przeciwników systemu komunistycznego oraz faszystowskiego. Film wyprodukowany przez Telewizję Bełsat.

18.00 - Widziałem kata, reż. Natalia Lobko, Rosja 2009 r. To drugi rosyjski film dotyczący Zbrodni Katyńskiej. Został zrealizowany przez niezależną reżyser i scenarzystkę z Moskwy. Autorka dedykowała go Księdzu Prałatowi Zdzisławowi Peszkowskiemu. Produkcja powstała w ramach projektu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie”.

18.30 - Kwatera Ł, reż. Arkadiusz Gołębiewski, Polska 2013 r. Autor pokazuje okoliczności prac ekshumacyjnych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Przedstawia zaplecze prac związanych z przywracaniem pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego zamordowanych przez UB. Premierowy pokaz filmu odbył się 25 marca 2013 r. w Warszawie.

Partnerem 4. przeglądu filmowego „Echa Katynia” jest TV Biełsat.

(IPN)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL