Okupacja niemiecka

20.03.2019

Dyskusja: „Okupacyjna Warszawa. Porządek – bezpieczeństwo – demoralizacja”

21.03.2019 Debata: „Okupacyjna Warszawa. Porządek – bezpieczeństwo – demoralizacja” Debata: „Okupacyjna Warszawa. Porządek – bezpieczeństwo – demoralizacja”

W czwartek 21 marca w Centrum Konferencyjnym IPN w Warszawie odbędzie się dyskusja pt. „Okupacyjna Warszawa. Porządek – bezpieczeństwo – demoralizacja”.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję „Okupacyjna Warszawa. Porządek – bezpieczeństwo – demoralizacja” z udziałem: dr. Andrzeja Chmielarza, dr. Kazimierza Krajewskiego, dr. Tomasza Łabuszewskiego i dr. Roberta Spałka.
Podczas spotkania zostanie zaprezentowana książka „Porządek publiczny i bezpieczeństwo w okupacyjnej Warszawie”.

Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25
21 marca 2019 r. (czwartek), godz. 17.30
 
Porządek publiczny i bezpieczeństwo to wartości, których ochrony podjęły się instytucje i organizacje Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej. Zwalczano nie tylko przestępczość pospolitą i bandytyzm, lecz także szmalcownictwo, szpiegostwo, kolaborację i zdradę.

W grudniu 1943 r. w Warszawie mieszkało ok. 950 tys. ludzi, z czego Polacy stanowili powyżej 95 proc. W drugiej połowie 1942 r. aktywnie walczyło z Niemcami minimum 60 tys. zaprzysiężonych konspiratorów. W różnych formach pomocy i współpracy (sabotaż, obserwacja, udostępnienie lokalu, wsparcie finansowe) brali udział zarówno niezaprzysiężeni, jak i bardziej czy mniej aktywni uczestnicy ruchu oporu, których było ok. 120 tys. Po zsumowaniu tych liczb możemy więc mówić o ok. 180 tys. (19 proc.) mieszkańców Warszawy zaangażowanych w prowadzenie walki. Z kolei kolaboranci, męty społeczne, paskarze to ok. 30 tys. ludzi, tzn. nieco powyżej 3 proc. ogółu.

Wiosną 1944 r. w jednym z niemieckich pism dziwiono się, że „Polacy zachowują się tak, jakby Polska w dalszym ciągu istniała”. Działalność i wsparcie dla tajnych struktur państwa były zjawiskiem bez precedensu w okupowanej Europie.

Źródło: IPN
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL