W dniach 2–3 października (czwartek–piątek) w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Wina i kara. Społeczeństwa wobec rozliczeń zbrodni popełnionych przez reżimy totalitarne w latach 1939–1956”.
Koncepcja sympozjum została stworzona w oparciu o dwa porządki czasowe. Pierwszym jest czas zbrodni, popełnionych przez hitlerowskie Niemcy i ZSRS w okresie II wojny światowej oraz przez władze komunistyczne od zakończenia wojny do 1956 r. – momentu częściowego odejścia od stalinowskich opresji. Drugi, ważniejszy porządek czasowy obejmuje dłuższy okres całej powojennej historii Europy i świata, aż do dziś, w którym rozgrywały się rozliczenia ze zbrodniami i kształtowała się społeczna świadomość dziedzictwa totalitaryzmów.
Zasadniczym celem konferencji jest stworzenia charakterystyki rozliczeń zbrodni III Rzeszy i ZSRS, ale nie będą one jedynym przedmiotem analiz. Zbrodnie przez nie popełnione oddziaływały bowiem na inne kraje: od państw bałtyckich po Francję. W ramach porównania warto też zasygnalizować temat rozliczeń z wojenną przeszłością reżimów, którym bliżej było do autorytaryzmu niż do totalitaryzmu: Japonii i Włoch.
Realizacja tych zamierzeń wymaga interdyscyplinarnego ujęcia, możliwego dzięki skompletowaniu międzynarodowego zespołu badaczy różnych specjalności: historyków, politologów, socjologów czy antropologów.
Obrady prowadzone będę w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.
Szczegóły: http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2014/centrala/call-for-papers-miedzynarodowa-konferencja-naukowa-wina-i-kara.-spoleczenstwa-wobec-rozliczen-zbrodni-popelnionych-przez-rezimy-totalitarne-w-latach-19391956-warszawa,-23-pazdziernika-2014
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej