19.02.2020–19.02.2020
Fundacja im. Zofii i Jana Włodków i IPN Oddział w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie zapraszają na konferencję „Prof. Jan Zdzisław Włodek (1885-1940) w 80. rocznicę śmierci” w dniu 19 lutego 2020 r. w Collegium Godlewskiego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, al. Mickiewicza 21, sala A, II p., początek o godz. 9.30.
Konferencja poświęcona jest prof. Janowi Z. Włodkowi - ziemianinowi, dyplomacie, działaczowi społecznemu i wybitnemu uczonemu rolnikowi. Zanurzony w rodzinnej tradycji a równocześnie pragmatyczny i nowoczesny Jan Z. Włodek na każdym etapie swojego życia wybierał służbę publiczną. Walczył o odzyskanie niepodległości jako komendant oddziału automobilowego Legionów Polskich. Utrwalał na kliszy fotograficznej walki o Niepodległą stając się jednym z pierwszych polskich reporterów wojennych.
W służbie dyplomatycznej odrodzonej Rzeczpospolitej kierował placówką w Hadze. Jednak to nie polityka czy dyplomacja były jego głównymi aktywnościami, lecz działalność naukowa i społeczna. Profesor i dziekan Wydziału Rolniczego UJ oraz kierownik stacji doświadczalnej UJ w Mydlnikach, chemik rolny i gleboznawca uważał podniesienie poziomu polskiego rolnictwa za warunek konieczny do stabilizacji ekonomicznej kraju. Był badaczem Tatr, pionierem ekologii, kładącym nacisk na odpowiedzialne korzystanie z zasobów przyrodniczych. Starał się przekazywać wiedzę nie tylko studentom, prowadził również konsultacje i szkolenia m.in. Małopolskim Towarzystwie Rolniczym. Jego osiągnięcia naukowe miały wymiar ponadregionalny. Uczony padł ofiarą bezwzględnej polityki eliminacji elit polskich. Wraz z innymi krakowskimi akademikami został 6 listopada 1939 roku aresztowany przez niemieckich okupantów i wywieziony do obozu w Sachsenhausen. Zmarł na skutek wyczerpania po zwolnieniu 19 lutego 1940.
Postać Jana Z. Włodka zostanie przedstawiona w kontekście jego działalności publicznej i dyplomatycznej, osiągnięć naukowych oraz relacji rodzinnych. Do wygłoszenia wystąpień zostali zaproszeni prelegenci z różnych ośrodków m.in. Uniwersytetu Rolniczego, IPN, Instytutu Studiów Politycznych PAN, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Źródło: MHP