27.04.2018–11.11.2018
Gry terenowe, konkursy, historyczny wideoblog – to kilka z wielu propozycji przygotowanych przez Urząd Marszałkowski w Łodzi z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Wydarzenia będą odbywać się przez całe lato, a ich zwieńczeniem będzie Piknik Niepodległościowy.
"Zapraszamy na cykl wydarzeń związanych z obchodami stulecia niepodległości Polski. Chcemy namawiać mieszkańców woj. łódzkiego do kultywowania pamięci o miejscach historycznych i o postaciach, które angażowały się w odrodzenie Rzeczypospolitej. Tworzymy do tego narzędzia, np. strony internetowe, na których będzie można publikować historie o lokalnych ojczyznach – ważnych ludziach, wydarzeniach, obiektach, faktach" – podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień na konferencji prasowej w piątek.
Jak wyjaśnił, zaplanowane przez Urząd działania pod hasłem "Herosi Niepodległej" mają na celu zachęcenie do zaangażowania się w jubileuszowe obchody jak największej grupy mieszkańców Łódzkiego.
W wakacje w sześciu miastach regionu, m.in. w Łodzi, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim, przeprowadzonych zostanie 12 gier terenowych o tematyce niepodległościowej. Będą one dostępne także w wersji multimedialnej. Multimedialny wymiar ma mieć także e-wystawa prezentująca miejsca związane z wydarzeniami roku 1918 w Łódzkiem. Od czerwca będzie mógł ją zwiedzić każdy, kto posiada dostęp do internetu.
W sierpniu pod hasłem "Wmixuj się w Łódzkie" w Uniejowie odbędzie się impreza plenerowa nawiązująca do obchodzonej rocznicy, natomiast 11 listopada – tradycyjny już Piknik Niepodległościowy w łódzkiej Manufakturze.
Jednym z projektów, promowanych przez Urząd, jest wideoblog Łódzkie HiStory, poświęcony ciekawostkom historycznym dotyczącym roku 1918 na terenach obecnego woj. łódzkiego.
"Zachęcam nie tylko do oglądania, ale też do współtworzenia wideobloga. Jeśli ktoś będzie chciał opowiedzieć historię związaną z początkami II Rzeczypospolitej, albo pokazać ciekawe miejsce, z którego czuje się dumny w swojej lokalnej społeczności – można skontaktować się z nami, bo Łódzkie HiStory jest otwarte dla każdego miłośnika historii" – zaznaczył twórca wideobloga Łukasz Śwituniak z Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego.
Zdaniem Śwituniaka, idea wideobloga wpisuje się w hasło "Herosi Niepodległej", pokazując, że w 1918 roku bohaterami byli nie tylko żołnierze, ale również "zwykli" obywatele toczący codzienne, małe boje na rzecz upowszechniania kultury, odbudowy gospodarczej czy też po prostu zmagający się z występującymi wówczas trudnościami bytowymi.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/