Kilkudziesięcioro naukowców z całego świata spotka się w Polsce, by debatować o zjawiskach szczególnych dla doświadczenia Europy Środkowej i Wschodniej w ramach rozliczeń z okresem komunizmu i nazizmu.
Celem konferencji jest porównanie różnych doświadczeń krajów byłego bloku wschodniego oraz omówienie roli pamięci społecznej w procesach stanowienia prawa. Dyskusje toczyć się będą wokół tematów:
- Sprawiedliwość okresu transformacji – jak jest rozumiana i realizowana w krajach Europy Środkowej i Wschodniej;
- Jak regulacje prawne dotyczące znacjonalizowanej własności i ich realizacja kształtują pamięć o przeszłości;
- W jaki sposób rozliczani (lub nie rozliczani) są sprawcy zbrodni reżimów totalitarnych;
- Rola archiwów z dokumentami służb specjalnych w kształtowaniu polityki i pamięci historycznej;
- Działania społeczeństwa obywatelskiego jako narzędzia w wymierzaniu sprawiedliwości;
- Rola sądownictwa w edukacji historycznej.
Podczas tegorocznej edycji projektu „Genealogie Pamięci” wystąpią m.in. prof. Elazar Barkan (Columbia University w Nowym Jorku), którego zainteresowania badawcze koncentrują się na prawach człowieka oraz roli historii w nowoczesnym społeczeństwie, prof. Lavinia Stan (St. Francis Xavier University w Kanadzie), zajmująca się procesami demokratyzacji w Europie postkomunistycznej czy prof. Yaroslav Pasko (University of Management and Donetsk State University, Ukraina), ekspert od społecznych i kulturowych aspektów postsowieckiej transformacji pamięci.
Program konferencji: http://genealogies.enrs.eu/docs/program2013.pdf
„Genealogie Pamięci” to rozpoczęty w 2011 roku wieloletni projekt Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, w tym roku realizowany wspólnie z Collegium Civitas i Uniwersytetem Warszawskim ze wsparciem finansowym Funduszu Wyszehradzkiego. Celem programu jest przede wszystkim popularyzowanie zagadnień związanych z pamięcią społeczną, zwłaszcza z różnymi sposobami pamiętania XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej. Strona internetowa projektu jest platformą łączącą naukowców zajmujących się badaniami nad pamięcią z różnych regionów Europy/
(ESPiS)