Fundacja im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego ogłasza konkurs fotograficzny pt. „Kto wyzwolił to miasto?” zaadresowany do Polaków mieszkających w Belgii i do Belgów polskiego pochodzenia. Nagrodą dla zwycięzców będzie weekend w Warszawie, stolicy kraju, z którego pochodził Generał Stanisław Maczek, dowódca 1. Dywizji Pancernej, który przyniósł wolność spod okupacji niemieckiej mieszkańcom ponad 100 miast - w Belgii, Francji i Holandii.
Konkurs jest tylko jednym z wielu projektów, z jakich składa się autorski program Jerzego Samborskiego, prezesa Fundacji im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, o nazwie „Wyzwoleńczy Szlak 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka”. Patronat nad programem objęła córka innego polskiego bohatera, którego szlak wyzwoleńczy objął włoskie miasta i wioski bronione zaciekle przez Wehrmacht; Anna Maria Anders, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Dialogu Międzynarodowego aktywnie uczestniczy w działaniach mających na celu „stworzenie legendy” Generała Maczka.
Bo choć niepokonany w żadnej z wielu bitew stoczonych w latach 1918 - 1945, choć czczony przez mieszkańców francuskich, belgijskich i holenderskich miast, gromadzących się każdego roku przy dziesiątkach postawionych na jego cześć pomników, Generał Maczek pozostaje osobą nieznaną szerszemu ogółowi Polaków. Realizowany od 2017 roku program ma to zmienić.
Jerzy Samborski postrzega też ten ponad 1000-kilometrowy, ciągnący się od Caen/Falaise, poprzez Gandawę, Bredę, Oberlangen do Wilhelmshaven, zwycięski szlak generała Maczka jako doskonały motyw w realizacji polskiej polityki historycznej, bo prezentujący autentyczny wkład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w wyzwolenie północnej Europy spod okupacji faszystowskich Niemiec.
Samborski chciałby, aby ten szlak stał się dla Polaków ulubioną trasą, traktowaną niemal jak patriotyczno-turystyczny obowiązek; w tym celu zapoczątkował publikację „Wirtualnego Katalogu 100 wyzwolonych miast” http://generalmaczek.pl/szlak/katalogbe/, który zamierza w przyszłym roku – w 75. rocznicę rozpoczęcia inwazji aliantów (w tym 1. Dywizji Pancernej) w Normandii, w miarę możliwości finansowych – wydać Katalog drukiem oraz upowszechnić go w formie aplikacji mobilnej. W tym roku z pomocą finansową przyszedł Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Sztandarowym projektem programu jest „Światowy Zlot Fanów Generała Maczka”. Tegoroczna, pierwsza edycja odbyła się w weekend 8-9 września 2018 na pięknym parkowym terenie Muzeum Kanada-Polska w Adegem, z udziałem Anny Marii Anders i Artura Orzechowskiego, Ambasadora RP w Belgii. Przyszłoroczny Zlot odbędzie się w tym samym miejscu i w tym samym terminie, są to bowiem dni rocznicy wyzwolenia Adegem, obchodzonej uroczyście na miejscowym Cmentarzu Wojskowym, na którym znajdują się 33 groby żołnierzy polskich. W tym roku, dzięki obecności Zlotowiczów, słowa Mazurka Dąbrowskiego, rozbrzmiewały już całkiem donośnie wśród liczącej kilkaset osób publiczności.
Wystawa "100 European towns liberated by the Polish 1st Armoured Division of General Maczek in 1944-45", ukierunkowana na elity europejskie, z towarzyszącym ekspozycji seminarium to kolejny projekt, przygotowywany na rok 2019. Będzie zaprezentowana na ogrodzeniu Łazienek Królewskich, a także w prestiżowych lokalizacjach Brukseli, Paryża i Hagi oraz w Parlamencie Europejskim, pod patronatem Wiceprzewodniczącego EP, profesora Zdzisława Krasnodębskiego.
Więcej na stronie stronie: www.generalmaczek.pl
źródło: Fundacja im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego