Holokaust

14.05.2018

Panel dyskusyjny „Szmul Zygielbojm – człowiek i polityk” - 14 maja

14.05.2018 Szmul Zygielbojm. Fot. Wikimedia Commons Szmul Zygielbojm. Fot. Wikimedia Commons

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na panel dyskusyjny „Szmul Zygielbojm – człowiek i polityk”. Spotkanie odbędzie się 14 maja (poniedziałek) o godz. 17.00 na Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Przypadająca w bieżącym roku 75. rocznica samobójczej śmierci Szmula Zygielbojma skłania do refleksji nad tą postacią w żydowskim i polskim życiu politycznym. Szmul Zygielbojm (1895–1943) był działaczem Bundu, członkiem Rady Narodowej w Londynie. Przede wszystkim jednak niezmordowanie w okresie II wojny światowej informował światową opinię publiczną o Holokauście przeprowadzanym na okupowanych ziemiach polskich. W geście protestu przeciwko bierności świata wobec Zagłady w nocy z 11 na 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo.

O życiu i działalności Szmula Zygielbojma rozmawiać będą dr Martyna Rusianiak-Karwat (ISPPAN/OBNT) oraz dr Alicja Gontarek (IPN/UMCS). Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Domański (IPN). 

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/52195,Panel-dyskusyjny-Szmul-Zygielbojm-czlowiek-i-polityk-Warszawa-14-maja-2018.html

 
 Źródło: Instytut Pamięci Narodowej
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL