
Blisko 20 zespołów folkowych i folklorystycznych z całego świata wystąpi na tegorocznej Podlaskiej Oktawie Kultur, która rozpoczyna się w czwartek wieczorem w Białymstoku. Zespoły zagrają też w dziewięciu miejscowościach w regionie. Impreza potrwa do niedzieli.
Podlaska Oktawa Kultur jest organizowana przez Podlaski Instytut Kultury (wcześniej Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury) od 2008 roku. Została pomyślana jako impreza prezentująca muzykę i kulturę mniejszości zamieszkujących region, z biegiem lat na scenie zaczęli występować też artyści prezentujący inne kultury.
Ta jedna z największych imprez PIK odbędzie się po raz siedemnasty. Co roku przyciąga tłumy uczestników.
– Jest to festiwal, który jednoczy. To, co jest siłą festiwalu, to jest jego różnorodność i ta różnorodność jest podkreślana nie tylko przez zespoły, ale też przez miasta, do których te zespoły jadą koncertując i niosąc ze sobą muzykę – mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej imprezę koordynatorka festiwalu Agnieszka Jakubicz z Podlaskiego Instytutu Kultury. Podkreśliła, że choć prezentowana muzyka nie jest w mainstreamie, to są to propozycje na najwyższym poziomie.
W tym roku zaproszono 17 zespołów z Polski, Ukrainy, Estonii, Ghany, Chorwacji, a także białoruskich artystów. Jakubowicz mówiła, że to kapele ludowe, zespoły pieśni i tańca, zespoły lokalne, a także kooperacje muzyczne różnych artystów.
Festiwal rozpocznie się w czwartek wieczorem potańcówką na świeżym powietrzu z muzyką na żywo. Na POKtańcówce będzie można potańczyć do muzyki zespołów: Radoska, kapeli Aleny Mialeshki i Agopsowicza a także Zagreb Folk Dance Ensamble Dr Ivana Ivančana. – Potańcówka wprowadzi w klimat i atmosferę Oktawy – powiedział Jakubicz.
Główna festiwalowa scena ustawiana jest co roku na Rynku Kościuszki w Białymstoku, gdzie od piątkowego wieczoru będą odbywać się koncerty; potrwają do niedzieli wieczorem.
Na scenie wśród zespołów folklorystycznych będzie można zobaczyć Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, działający przy Podlaskim Instytucie Kultury, a także Zespół Tańca Ludowego „Bystry”.
Wśród zaproszonych zespołów jest także m.in. polska kapela Nicponie, która – jak mówiła Jakubowicz – wprowadzi w klimat kapel podwórkowych, a zagra w piątek. Gwiazdą tego wieczoru będzie estoński Curly Strings, który muzykę folkową łączy z popem i klasyką.
W sobotę będzie można posłuchać np. Kapeli PoPieronie z Żywiecczyzny. Zagra też sześcioosobowy zespół FRA! z Ghany, który w swej twórczości łączy dźwięki Afryki z funkiem. Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będzie sobotnie afterparty, na którym wystąpi Maxim & Oliczka.
Natomiast w niedzielę Podlaską Oktawę Kultur zakończy występ Renaty Przemyk i zespołu Dagadana.
Koncerty poszczególnych zespołów zaplanowano też w dziewięciu miejscowościach w regionie. Podlaska Oktawa Kultur zawita także do Łap, Choroszczy, Siemiatycz, Janowa, Wąsosza, Dąbrowy Białostockiej, Kleszczel i Dubicz Cerkiewnych. (PAP)
swi/ dki/