22 lipca, w 72. rocznicę akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma organizuje Marsz Pamięci. W tym roku w sposób szczególny będzie on zadedykowany Małym Szmuglerom.
"Trudno przecenić bohaterstwo i heroizm dzieci — najmniejszych mieszkańców getta, a mówiąc o nich, trudno nie używać wielkich słów ze świata dorosłych, tak obcych młodym szmuglerom. Ważniejsze od bohaterstwa było zdobycie chleba, za który przyszło często płacić najwyższą cenę" – podkreśla Minister Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, honorowy patron tegorocznego Marszu Pamięci.
W latach poprzednich wspominano kolejno: dzieci i wychowawców Domu Sierot zamordowanych w Treblince, Marysię Ajzensztadt, która dobrowolnie przyłączyła się do prowadzonego na Umschlagplatz ojca oraz konspiracyjną grupę Oneg Szabat, tworzącą w infernalnych warunkach getta warszawskiego jedyne w swoim rodzaju świadectwo Zagłady, zwane Archiwum Ringelbluma.
Każdy kolejny Marsz jest jednak symbolicznym znakiem pamięci o wszystkich ofiarach Zagłady. W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na los Małych Szmuglerów, żydowskich dzieci, przemycających żywność do getta.
Często mówi się o nich właśnie jako o „najmłodszych bohaterach getta”, choć to bohaterowie zupełnie inni niż działacze podziemia czy powstańcy walczący z bronią w ręku. Ich orężem był spryt, pomysłowość i odwaga, zwycięstwem -– przechytrzenie pilnującej murów straży i przemycenie do getta marchewki, brukwi, ziemniaka czy bochenka chleba. Żyjący w ciągłym strachu Mali Szmuglerzy codziennie ryzykowali życiem, przenosząc do getta żywność, dzięki której kolejny dzień przetrwać mogli nie tylko oni, ale również ich rodziny.
Program Marszu
18.00 Uroczyste rozpoczęcie Marszu Pamięci pod pomnikiem Umschlagplatz, rozdanie uczestnikom wstążek z imionami Ofiar.
Przemarsz trasą: Stawki, Jana Pawła II, Miła, Smocza, Nowolipie, Żelazna, Sienna.
19.15 Zakończenie Marszu przy ocalałym fragmencie muru getta na skwerze przed budynkiem LO im. Sienkiewicza. Stworzenie symbolicznego pomnika Małych Szmuglerów, wykonanie piosenki „Warszawo ma” przez Olę Bilińską.
Patronat honorowy: Rzecznik Praw Dziecka – Minister Marek Michalak
Partnerzy: Stowarzyszenie Drugie Pokolenie, JCC Warszawa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowska Gmina Wyznaniowa w Warszawie, XII LO. im. Henryka Sienkiewicza, Dzielnice Śródmieście i Wola m.st. Warszawy
Patron medialny: TOK FM, Krytyka Polityczna, Jewish.org.pl
Ponadto w tym szczególnym dniu polecamy wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holokaustu, które już po raz piąty zaprasza warszawiaków pod pomnik Umschlagplatz o godz. 17:30, by uroczyście odczytać Treny Jeremiasza.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie http://www.jhi.pl/
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie został oficjalnie utworzony w roku 1947, ale jego zalążek w postaci Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej, powołanej decyzją Centralnego Komitetu Żydów Polskich, istniał już od roku 1944. Od chwili swego powstania Instytut mieści się w budynku przedwojennej Głównej Biblioteki Judaistycznej, której mury ocalały po pożarze wywołanym przez Niemców 16 maja 1943 r., podczas wysadzania Wielkiej Synagogi na Tłomackiem (dzisiaj w jej miejscu przy placu Bankowym stoi „Błękitny Wieżowiec”). Od roku 2009 jako Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma posiada status państwowej instytucji kultury –ośrodka badań i dokumentacji.
ŻIH (Żydowski Instytut Historyczny) opiekuje się bogatymi i wciąż uzupełnianymi zbiorami obejmującymi przede wszystkim: Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma, wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO jako zabytek światowego dziedzictwa, jedyne w swoim rodzaju źródło do badań nad okupacyjnym życiem i zagładą polskich Żydów.
Więcej na stronie: http://www.jhi.pl/
źródło: ŻIH