Ponad 200 rekonstruktorów, w tym spadochroniarze, weźmie udział w sobotni wieczór w historycznym odtworzeniu bitwy o Arnhem w podszczecińskim Gryfinie. Głównym bohaterem inscenizacji będzie tamtejszy most i jego okolice - przypominający most w Arnhem nad Renem.
Inscenizacja historyczna, zatytułowana „Orły nad Arnhem” to oprócz członków grup rekonstrukcyjnych, ubranych w stroje z epoki i wyposażonych w taką broń, skoki spadochroniarzy i zrzuty zasobników. Na polu boju nie zabraknie też historycznych pojazdów wojskowych - będą działa i pojazdy z epoki, w tym wozy opancerzone. Zaplanowano także efekty pirotechniczne.
Sobotnie widowisko będzie głównym punktem obchodów 70-lecia Osadnictwa Polskiego na Ziemi Gryfińskiej.
Tomasz Sawicki z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Borujsko, która weźmie udział w wydarzeniu, powiedział PAP, że członkowie grupy odtworzą w Gryfinie epizod z polskimi żołnierzami. Nasza ekipa wystąpi jako polscy spadochroniarze z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego - zaznaczył.
"Zgodnie z prawdą historyczną Polacy będą stanowić najmniej liczną grupę - będzie nas 15. Inne grupy wcielą się w żołnierzy brytyjskich i niemieckich. Tych pierwszych będzie 45, a drugich 120" - dodał. Jak podkreślił, tak znaczna liczba rekonstruktorów z tego okresu to jak na inscenizację bardzo dużo.
Inscenizacja zostanie przygotowana przez Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina, Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza oraz Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.
Bitwa pod Arnhem została rozegrana w ramach rozpoczętej 17 września 1944 r. największej operacji wojsk spadochronowych w II wojnie światowej, o kryptonimie Market Garden, w której dowództwo alianckie zamierzało - poprzez Holandię i północne Niemcy - otworzyć sobie drogę w głąb Niemiec.
Spadochroniarze gen. Sosabowskiego desantowali się 21 września 1944 r. w rejonie Driel, niedaleko Arnhem, gdzie ponieśli znaczne straty, zdążając na pomoc okrążonym przez Niemców Brytyjczykom z 1. Dywizji Powietrznodesantowej. Ostatecznie operacja Market Garden została przez aliantów przegrana.
Kulisy operacji Market Garden przedstawił w 1974 r. Cornelius Ryan w książce "O jeden most za daleko". Trzy lata później Richard Attenborough nakręcił film pod tym samym tytułem. (PAP)
epr/ par/