08.06.2021–08.06.2021
Prof. Joanna Beata Michlic z University College London (UCL) będzie we wtorek gościem spotkania autorskiego organizowanego w Muzeum Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Dyskusja będzie się toczyć wokół jej książki „Piętno Zagłady”.
Publikacja składa się z esejów Joanny Michlic po raz pierwszy publikowanych w języku polskim. Teksty dotyczą doświadczenia Holokaustu żydowskich dzieci i nastolatków z Polski. Przybliżają polskiemu czytelnikowi nowe metody naukowe analizy i interpretacji świadectw młodych ocaleńców. Ukazują ważność świadectw dzieci, nie tylko w rekonstrukcji wojennych i powojennych losów, ich tożsamości i pamięci o Zagładzie, ale także w badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi po 1939 roku, przemocą antysemicką i skomplikowaną historią Polaków ratujących Żydów.
Jak poinformowała PAP Beata Łabno, kustosz Muzeum Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera, spotkanie z historyczką Institute of Advanced Studies UCL rozpocznie się o godzinie 18. Będzie można je śledzić on-line na profilu muzeum na Facebooku. W dyskusji weźmie udział także tłumacz książki Adam Musiał - edukator o historii i kulturze Żydów, a poprowadzi ją Katarzyna Zimmerer, autorka książek o krakowskiej społeczności żydowskiej.
Publikacja "Piętno Zagłady" składa się ze wstępu i pięciu esejów opublikowanych po angielsku w ciągu dwóch pierwszych dekad XXI wieku. Eseje jako całość, poszerzone i na nowo opracowane, ukazały się w tym roku po raz pierwszy w polskim przekładzie nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Organizatorami wydarzenia są: Fabryka Emalia Oskara Schindlera - Muzeum Krakowa i Żydowski Instytut Historyczny. (PAP)
Autor: Rafał Grzyb
rgr/ robs/