10.09.2017
W niedzielę 10.09.2017 r. odbędzie się jubileuszowa X edycja Biegu im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Dzielnica Żoliborz już po raz dziesiąty na sportowo uczci pamięć polskiego bohatera, a ta jubileuszowa impreza będzie wyjątkowa. W bieżącym roku odsłonięto na Żoliborzu pomnik Witolda Pileckiego, pod którym wszyscy chętni będą mogli złożyć kwiaty i oddać hołd bohaterowi. W tym celu organizatorzy zapewnią uczestnikom transport z biura zawodów pod pomnik i z powrotem.
Trasa biegu wyznaczona została w przyjaznym dla biegaczy Parku Kępa Potocka. Bieg główny na dystansie 5 kilometrów poprzedzi bieg dzieci. Stanowi on zawsze ogromną atrakcję dla uczestników, ale najwięcej emocji dostarcza towarzyszącym im rodzicom. Liczba startujących w biegu głównym jest limitowana. Na stronie internetowej http://www.entretiming.pl/bieg-pileckiego/ dostępne są szczegóły organizacyjne. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowe medale, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Wśród uczestników, a także wśród gości, obecni będą członkowie rodziny Witolda Pileckiego. Oficjalne otwarcie imprezy nastąpi 10 września 2017 r. o godz. 10.45.
Program imprezy:
9.15 – odjazd z ul. Gwiaździstej autobusu pod pomnik rtm. Witolda Pileckiego,
9.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego w al. Wojska Polskiego,
9.30 – otwarcie biura zawodów i wystaw historycznych,
10.00 – odjazd autobusu spod pomnika na ulicę Gwiaździstą,
10.45 – oficjalne otwarcie imprezy,
11.00 – rozpoczęcie biegów dzieci i młodzieży,
11.45 – start biegu na 5 km MĘŻCZYZN,
12.30 – start biegu na 5 km KOBIET,
13.15 – dekoracja zwycięzców.
Imprezie sportowej towarzyszyć będą wystawy o tematyce patriotycznej oraz interaktywna diorama nawiązująca do czasów, w których żył Rotmistrz Pilecki. Wydarzenie współorganizować będzie wielu partnerów, w tym m.in.: Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polski, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Instytut Pamięci Narodowej, Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław, Stowarzyszenie Vis et Honor, Jednostka Strzelecka 1003, Miejskie Zakłady Autobusowe i Kawa Woseba. Patronat medialny nad imprezą objęli: Program Trzeci Polskiego Radia, TVP Historia i Gazeta Warszawska.
Kim był rotmistrz i dlaczego Żoliborz? Nie podejmując się gradacji czynów Rotmistrza Witolda Pileckiego należy zauważyć, że znany jest na całym świecie przede wszystkim jako ochotnik, który dobrowolnie dał się ująć Niemcom 19 września 1940 roku podczas obławy prowadzonej na Żoliborzu. Mieszkał wówczas w al. Wojska Polskiego 40. Tu zaczęła się jego droga do piekła Auschwitz. Tu na Cmentarzu Wojskowym został bezimiennie pogrzebany przez komunistycznych oprawców w maju 1948 roku. Tu na ścianie kościoła św. Stanisława Kostki powieszona została pierwsza w Warszawie tablica upamiętniająca Jego postać i tu w bieżącym roku odsłonięto Jego pomnik.
Źródło: MHP