Katyń

07.09.2018

BEN IPN podsumowało drugą edycję konkursu „Policjanci w służbie historii”

Konferencja prasowa na temat konkursu „Policjanci w służbie historii”. Warszawa, 7 września 2018. Fot. Aleksandra Wierzchowska (IPN) Konferencja prasowa na temat konkursu „Policjanci w służbie historii”. Warszawa, 7 września 2018. Fot. Aleksandra Wierzchowska (IPN)

Biuro Edukacji Narodowej IPN podsumowało w piątek w Warszawie drugą edycję konkursu „Policjanci w służbie historii”. Polska młodzież była - jak podał BEN - na szlaku policjantów pomordowanych w Twerze. W konkursie wzięło udział ponad 100 zespołów uczniów. 

Konkurs - jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor BEN IPN Adam Hlebowicz - miał dwa główne cele. Poza edukacją historyczną - jak mówił - młodych Polaków istotna była współpraca Instytutu Pamięci Narodowej z Komendą Główną Policji, które porozumienie w tej sprawie zawarły w lutym 2017 r.

"Kiedy myślimy Katyń, kiedy myślimy o tych miejscach pamięci, gdzie mordowano polskich policjantów, to przede wszystkim mamy na myśli Wojsko Polskie. I tutaj nie jest intencją tego konkursu deprecjonowanie udziału wojska w ofierze, którą poniosło, natomiast policja rzeczywiście dziś jest zapominana" - mówił Hlebowicz. Dodał, że Miednoje, gdzie ukryto ciała zamordowanych w Twerze (w czasach sowieckich Kalinin) policjantów (wcześniej więzionych w Ostaszkowie) to niezwykłe miejsce pamięci i sanktuarium. Dziś znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny, który obok innych nekropolii, upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r.

Laureaci konkursu "Policjanci w służbie historii" - jak poinformował w piątek BEN IPN - wrócili "z edukacyjnej wyprawy śladami polskiej historii na Wschodzie". W ramach nagrody 34 zwycięzców wraz z 11 opiekunami pojechało następującym szlakiem: Zułów, Ejszyszki, Moskwa, Twer, Miednoje, Kowno, Wilno.

"Młodzież policyjnych klas mundurowych, ze swoimi opiekunami oraz organizatorami konkursu z IPN-u, mieszkała w prawosławnym klasztorze św. Nila w Ostaszkowie, gdzie od września 1939 r. do kwietnia 1940 r. NKWD więziła ponad sześć tysięcy obywateli polskich, zwłaszcza policjantów. Decyzją władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r. zostali oni zamordowani w Twerze i zakopani w Miednoje. To część ofiar z tzw. listy katyńskiej" - podało biuro.

Kulminacyjnym punktem wyjazdu, o czym opowiadali też uczestniczący w konferencji prasowej uczniowie z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie (upamiętnili oni postać Jana Piwowarczyka), była uroczystość na cmentarzu w Miednoje poświęcona pomordowanym.

"Byli to głównie polscy policjanci, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, pracownicy sądownictwa, oficerowie wywiadu, właściciele ziemscy oraz członkowie przedwojennych organizacji patriotycznych jak Towarzystwo Gimnastyczne +Sokół+ czy Polska Organizacja Wojskowa" - przypomniał BEN IPN.

Konkurs - jak opowiadała koordynatorka konkursu Karolina Kolbuszewska z BEN IPN - polegał na wykonaniu przez dwu- lub trzyosobowe zespoły uczniów m.in. krótkiego filmu i przypomnieniu funkcjonariusza związanego z przedwojenną Policją Państwową. Dzięki temu uczniowie - jak ocenia Instytut - odkrywają miejsca pamięci związane z historią policji, poznają sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom. Następnie - w ramach konkursu - dzielą się tą wiedzą, m.in. poprzez film, z innymi, także poza swoją szkołą. "Do konkursu zgłosiło się ponad 100 zespołów" - podała Kolbuszewska.

W konferencji wziął także udział inicjator konkursu podinsp. Zbigniew Bartosiak, który kieruje pracami Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Przypomniał, że konkurs "Policjanci w służbie historii" adresowany jest do uczniów policyjnych klas mundurowych i ma na celu zainteresowanie uczniów historią Policji Państwowej w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej, a także dziejami jej wkładu w odbudowę państwa polskiego. Podał też, że w Polsce w ponad 300 szkołach jest ponad 900 klas mundurowych, w których uczy się ok. 23 tys. młodych ludzi.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej www.policjanciwhistorii.ipn.gov.pl. (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL