Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie to muzeum, które w nowoczesny, niekonwencjonalny sposób mówi o historii - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wyraził nadzieję, że uczniowie i nauczyciele będą chcieli do niego przyjść.
Minister zwiedził w czwartek nowo otwarte muzeum wraz z uczniami LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie.
"Pytałem młodych ludzi jak odbierają to muzeum. Usłyszałem, że było dobrze, bardzo dobrze wzruszająco. Ja zresztą też się wzruszyłem" - powiedział Piontkowski dziennikarzom po obejrzeniu ekspozycji. Jak mówił, była to dla niego podróż w przeszłość, do wydarzeń, które miały wówczas miejsce i do emocji, które wówczas przeżywał. "Oni tego nie mogli zobaczyć na własne oczy, ale dzięki tej nowoczesnej ekspozycji (...) myślę, że mogą odczuć podobne emocje, jakie my odczuwaliśmy kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu" - dodał.
Szef MEN wskazał, że nie jest to muzeum poświęcone tylko dwom wybitnym postaciom, które w dużej mierze współtworzyły historię Polski, ale jest to opowieść o naszej historii, historii ich ojców i dziadów. Jak mówił, zmusza widzów to tego, by poczuli się częścią tej opowieści. "To kolejne muzeum, które w nowoczesny, niekonwencjonalny sposób pozwala mówić o historii" - ocenił. Wyraził nadzieję, że wszyscy uczniowie, nie tylko z Polski, ale także z innych państw, z innych części świata, będą tu chcieli przyjść. "Najważniejsze, by chcieli tu przyjść, a jak już tu przyjdą to muzeum nimi zawładnie" - powiedział minister.
Dyrektor muzeum Marcin Adamczewski zaznaczył: "Nie zrobiliśmy tego muzeum dla siebie, dla naszego pokolenia. Zrobiliśmy to muzeum dla młodych ludzi, zrobiliśmy je dla wszystkich, którzy urodzili się już po śmierci Jana Pawła II, nie wspominając już prymasa Wyszyńskiego".
"Naprawdę warto zachęcić nauczycieli do tego, by zechcieli przyprowadzić to swoich uczniów. Godzina, dwie, czy trzy spędzone tutaj będą dużo ważniejsze niż wiele godzin lekcji normalnie odbytych w szkole" - zapewnił Piontkowski. "To muzeum, które możemy pokazać, szczycić się nim i konkurować z każdym innym muzeum, chociaż nie na w nim zbyt wielu artefaktów, ale to nie one nadają ryt temu muzeum. Nadaje go opowieść i emocje, które jej towarzyszą. Są one dużo, dużo ważniejsze" - wskazał.
Mt5,14 - Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie jest państwową instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję warszawską. Zlokalizowane jest na warszawskim Wilanowie, w budynku Świątyni Opatrzności Bożej, wysoko pod kopułą. Uroczyste otwarcie muzeum z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy miało miejsce w październiku 2019 r.
Celem placówki jest pokazanie życia i działalności Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego, a przede wszystkim pokazanie wartości, którymi się kierowali na tle historii Polski XX wieku. Opowieść rozpoczyna się w 1901 r. wraz z urodzinami przyszłego prymasa, a kończy po śmierci papieża w 2005 r. Ekspozycja jest głównie multimedialna, uzupełniają ją pamiątki historyczne, takie jak m.in. oryginalna zdobiona kapa, którą Jan Paweł II miał na sobie otwierając Drzwi Święte podczas inauguracji obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
Muzeum prowadzi działalność edukacyjną skierowaną do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od początku lutego ekspozycję mogą zwiedzać grupy zorganizowane. Od marca muzeum będą mogły zwiedzać osoby indywidualne.
W nazwie muzeum znajduje się skrót Mt5,14 odsyłający do fragmentu Ewangelii według św. Mateusza będący cytatem z Jezusa z Kazania na Górze: "Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. "(PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/