W ramach wspieranego przez Muzeum Historii Polski projektu „Historia Dla Dzieci.pl” powstało kilkanaście radiowych słuchowisk historycznych, w których - jak mówią ich twórcy - „teraźniejszość przeplata się z tym co było i z tym co być może”. Autorem słuchowisk jest Stowarzyszenie Filmowe TRZECI TOR.
Żadna z opowieści nie opowiada wyłącznie o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Często punkt wyjścia do mówienia o kluczowych chwilach dziejów Polski jest bardzo zaskakujący. Opowieść dziadka-bajarza o Bolesławie Krzywoustym rozpoczyna się od historii sukni, która rozpada się niczym Polska w okresie rozbicia dzielnicowego. W historii o Stefanie Batorym najmłodsi poznają historię drugiego króla elekcyjnego dowiadując się o dziejach założonego za jego panowania Zamościa.
Słuchowiska mogą zainteresować również starszych. Jak mówią ich twórcy „dlaczego niby starsi słuchacze mieliby odmawiać sobie przyjemności dobrej zabawy i odświeżenia w pamięci ważnych dat i postaci z historii naszego kraju”.
Celem projektu jest nie tylko edukowanie i rozrywka skierowane do najmłodszych: „mamy również nadzieję, że staną się stabilną podwaliną w budowaniu tożsamości narodowej, rozwoju kreatywności oraz rozniecą w dzieciach chęć samodzielnego zdobywania wiedzy historycznej”.
„Historie dla Dzieci” są tym atrakcyjniejsze dla najmłodszych, że oprócz profesjonalnych aktorów w ich powstaniu wzięli udział również najmłodsi. Część z nich mimo bardzo młodego wieku ma już za sobą doświadczenie na deskach teatrów. Jednym z nich jest Dominik Dworak - uczeń I klasy Gimnazjum nr 18 im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, który wystąpił między innymi w roli Cedrica Errola w „Małym Lordzie” w Operze Krakowskiej.
W projekt zaangażowali się dorośli aktorzy krakowskich teatrów. Wśród nich jest znany z ról w dramatach Szekspira Piotr Piecha z Teatru Ludowego w Krakowie.
Twórcą tekstów słuchowisk jest poetka i dramatopisarka Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska. Opieką merytoryczną słuchowiska otoczyli historycy z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Na stronie historiadladzieci.pl można również znaleźć teksty piosenek, ich nagrania z udziałem dzieci ze Sceny Muzycznej Nutka oraz wersje instrumentalne zachęcające do samodzielnego wykonywania w gronie rodzinnym.
W tym roku Stowarzyszenie Filmowe „Trzeci Tor” planuje zrealizować kolejnych osiem słuchowisk opowiadających o dwudziestowiecznych dziejach Polski. Słuchowiska trafiają na płytach CD do przedszkoli i szkół w całej Polsce. Wszystkie mogą wykorzystywane bezpłatnie w ramach wolnej licencji Creative Commons.
Projekt "Historia dla dzieci" został dofinansowany w ramach programu Patriotyzm Jutra Muzeum Historii Polski. (PAP)
szuk/ ls/