Polskie Państwo Podziemne

28.09.2016

Łódzkie: W czwartek rajd edukacyjny pod hasłem Kryptonim "Dorsze"

Ponad 300 uczniów z 17 szkół z Łodzi i regionu zapowiedziało swój udział w czwartkowym rajdzie pod hasłem Kryptonim "Dorsze" przygotowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konkurs wiedzy historycznej.

Poinformowała o tym w środę PAP Marzena Kumosińska z łódzkiego IPN.

Rajd będzie poświęcony postaci Marii Jasińskiej, żołnierzowi Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, która brała udział w przerzutach brytyjskich oficerów – uciekinierów z obozów jenieckich z terenów III Rzeszy na tereny Generalnego Gubernatorstwa.

Operacja, która prowadzona była przez Polskie Państwo Podziemne nosiła kryptonim "Dorsze". W pobliżu niemieckich obozów jenieckich funkcjonowała akowska sieć łączności i placówki kurierskie. W Łodzi i w pobliskich miejscowościach AK zorganizowała kilka lokali, w których chronili się zbiegli z niemieckiej niewoli żołnierze alianccy. Uratowanych jeńców odsyłano do oddziałów partyzanckich lub po wyekwipowaniu – wraz z polskimi przewodnikami – ruszali oni w dalszą drogę. Szlak przerzutu wiódł przez Bałkany do Turcji.

IPN zwraca uwagę, że celem wrześniowej imprezy jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z działalnością przerzutową ZWZ-AK z terenów okupowanej Polski do Wielkiej Brytanii. Łódzkie struktury AK odegrały na tych szlakach ważną rolę.

Według Instytutu na szczególną pamięć zasługuje harcerka, żołnierz AK, aptekarka Maria Eugenia Jasińska, którą Niemcy zamordowali za udzielanie pomocy zbiegłym z niewoli niemieckiej Brytyjczykom. Wyrok wykonano 20 kwietnia 1943 r., a 10 listopada 1944 r. komendant Okręgu Łódź AK ppłk Michał Stempkowski odznaczył ją Krzyżem Virtuti Militari.

Trasa rajdu obejmuje przemarsz szlakiem operacji "Dorsze" - lasami wokół węzła kolejowego Koluszki, zwiedzanie cmentarzy wojennych i miejsc pamięci w rejonie Justynowa, Gałkówka, Kaletnika. Zakończenie rajdu zaplanowano w Szkole Podstawowej w Różycy. Przygotowano dwie trasy: Justynów–Gałków–Kaletnik–Różyca oraz Eminów–Będzelin–Różyca. Obie o długości ok. 13 km. (PAP)

jaw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL