Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że w ramach projektu „Zdalne Lekcje” przygotowano ponad 1700 lekcji i prawie 7 tys. odnośników do zasobów cyfrowych, które mogą być wykorzystywane, jako materiały dydaktyczne do nauki zdalnej, hybrydowej i tradycyjnej.
"Zdalne lekcje" to projekt, który został uruchomiony na wiosnę, tuż po czasowym zawieszeniu zajęć w szkołach ze względu na epidemię COVID-19. Ma na celu wsparcie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli pod kątem metodycznym, technologicznym i merytorycznym w nowoczesnym nauczaniu oraz w budowaniu kompetencji cyfrowych.
Materiały zostały przygotowane przez ekspertów z Państwowego Instytutu Badawczego NASK w uzgodnieniu z nauczycielami oraz metodykami jednostek podległych Ministerstwa Edukacji Narodowej i w porozumieniu z ekspertami Ministerstwa Cyfryzacji.
Od września projekt "Zdalne Lekcje" jest kontynuowany w nowej odsłonie. Jak informuje resort edukacji, zebrane czteromiesięczne doświadczenia edukacji online oraz analiza potrzeb nauczycieli i uczniów zaowocowały zmianami, które pozwoliły na lepsze dostosowanie zasobów do potrzeb użytkowników.
Przed wakacjami serwis "Zdalne Lekcje", zawierający wówczas 3,5 tys. propozycji zajęć, odwiedziło ponad 2,6 mln osób. Użytkownicy wygenerowali niemal 67 milionów odsłon strony.
Jak podaje MEN, obecnie dostępne są już 1702 propozycje lekcji oraz prawie 7000 odnośników do cyfrowych zasobów. Materiały podzielono na trzy grupy: szkoła podstawowa, liceum i technikum oraz szkoła branżowa. W każdym typie szkoły uwzględniono propozycje zajęć dla klas realizujących zarówno starą, jak i nową podstawę programową. W sumie materiały edukacyjne obejmują 23 klasy, łącznie z zajęciami dla dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne.
"Kolejne materiały będą dodawane w cyklu miesięcznym, w uzgodnieniu z metodykami i ekspertami, tak, aby docelowo stworzyły bazę na cały rok. Nauczyciele będą mogli wybrać te zasoby, które im odpowiadają, oraz wykorzystać je w wybranym przez siebie czasie, zgodnie z trybem realizacji zajęć programowych" - zapowiada resort edukacji.
Nowa odsłona serwisu ma pozwolić na większą elastyczność zastosowań, natomiast klarowny układ zasobów, umożliwi wykorzystanie materiałów w nauce zdalnej, hybrydowej i tradycyjnej.
"Zdalne Lekcje" dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje
W czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że szkoły wyższe i szkoły ponadpodstawowe w strefie żółtej mają funkcjonować w trybie hybrydowym, czyli zajęcia będą prowadzone częściowo na uczelni lub w szkole, a częściowo zdalnie. W strefie czerwonej szkoły wyższe i szkoły ponadpodstawowe mają pracować wyłącznie zdalnie. Ma to obowiązywać od soboty 17 października. Szkoły podstawowe i przedszkola mają pracować jak dotąd. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mrr/