Adresowaną do uczniów podstawówek grę terenową opowiadającą o obronie Westerplatte organizuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W kwietniu w zajęciach będzie mogło wziąć udział około 1400 dzieci z terenu województwa pomorskiego.
Gra „Westerplatte – znajdź klucz do historii” skierowana jest do uczniów trzecich klas szkół podstawowych.
Jak wyjaśnił PAP Bartosz Odorowicz z działu edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej, w ramach zajęć dzieci spędzają na terenie Westerplatte około dwóch godzin i w tym czasie wędrują po terenie półwyspu, poznając kilka miejsc istotnych dla walk, które rozegrały się tu w 1939 roku oraz szczegóły i bohaterów tych zdarzeń.
Uczniowie poznają m.in. jeden z niewielu oryginalnych i zachowanych do dziś w całości obiektów wojskowych na terenie Westerplatte - Wartownię nr 1 oraz ruiny koszar i magazynu amunicyjnego. Częścią edukacyjnej wycieczki jest też przejażdżka drezyną po części trasy kolejowej, dzięki której przed 1939 rokiem zaopatrywano działającą na Westerplatte wojskową składnicę.
„Dzieci poznają dowódców załogi Westerplatte czyli majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego, dowiadują się jak wyglądał atak na składnicę i jej obrona” – powiedział PAP Odorowicz dodając, że w każdym z kluczowych miejsc dzieci wykonują pewne zadania lub rozwiązują historyczne zagadki, a ponieważ klasy czy większe grupy dzielone są na zespoły, rywalizują z sobą w szybkości wykonywania zadań.
„W ramach jednego z ćwiczeń dzieci dostają np. lornetki i na ustawionej w pewnej odległości mapie muszą rozpoznać sylwetki okrętów, które wcześniej poznały, w tym np. sylwetkę niemieckiej jednostki Schleswig-Holstein” – powiedział Odorowicz dodając, że zajęcia są tak przygotowane, by w ich trakcie dzieci kilkakrotnie usłyszały dane informacje i dzięki temu zapamiętały je.
W trakcie gry dzieci poznają też podstawowe wyposażenie i umundurowanie żołnierzy z okresu II wojny światowej. Uczniowie szukają też informacji historycznych, które mogą znaleźć na – urządzonej w 2009 r. na terenie półwyspu przez Muzeum II Wojny Światowej, wystawie plenerowej „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”. W przeprowadzeniu zajęć pracownikom placówki pomagają rekonstruktorzy.
Projekt „Westerplatte – znajdź klucz do historii” Muzeum II Wojny Światowej realizuje od 2013 r. Co roku gra ma swoją wiosenną i jesienną edycję. Jak poinformowała Alicja Bittner z działu informacji i promocji gdańskiego Muzeum, do tej pory w grze udział wzięło około sześciu tysięcy uczniów ze szkół z terenu całego województwa.
Kolejna edycja gry planowana jest na kwiecień, a zajęcia zaplanowano tak, że w sumie może w nich wziąć udział nawet 1,4 tysiąca uczniów. Pozostały jeszcze pojedyncze wolne terminy. Zgłoszenia przyjmuje i informacji na temat projektu udziela Bartosz Odorowicz za pośrednictwem maila b.odorowicz@muzeum1939.pl lub telefonicznie (58) 323 75 41.
Westerplatte to leżący w granicach Gdańska półwysep, na terenie którego w latach 20. i 30. ub. wieku działała jedyna na terenie zamieszkałego w większości przez Niemców Wolnego Miasta Gdańsk polska Wojskowa Składnica Tranzytowa.
1 września 1939 r. o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120. (PAP)
aks/ pz/