1918 darmowych lekcji i spacerów przygotowało z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK). Z jego oferty edukacyjnej mogą korzystać nie tylko uczniowie, ale także małe dzieci, seniorzy, obcokrajowcy i osoby niepełnosprawne.
"Muzeum to kolekcja i odbiorcy. Bez odbiorcy byłoby to tylko składowisko niepotrzebnych przedmiotów. Sens edukacji muzealnej jest taki, żeby opowiadać, tłumaczyć, wchodzić w dialog, dyskutować, reinterpretować, inspirować, pisać na nowo historie związane z tymi przedmiotami i, poprzez kolekcje muzealne, lepiej rozumieć otoczenie, w którym żyjemy" - mówił w czwartek, prezentując muzealną ofertę, wicedyrektor Muzeum Narodowego Łukasz Gaweł. Jak mówił, edukacja to jeden ze sposobów przełamywania barier. "Mamy programy dla różnych grup odbiorców, nie tylko dla dzieci" – podkreślił.
W pierwszym półroczu tego roku z zajęć edukacyjnych w MNK skorzystało ponad 33 tys. osób. Są one organizowane w gmachu głównym i 11 muzealnych oddziałach. To lekcje muzealne, oprowadzania kuratorskie, wykłady i warsztaty towarzyszące wystawom czasowym, szkolenia dla nauczycieli i animatorów kultury, zajęcia dla dorosłych, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.
"Jesienią, szczególnie dla osób dorosłych, proponujemy 17 listopada grę miejską +Przygotowania do wesela+, która odbędzie się w przeddzień rocznicy ślubu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną" - mówiła Katarzyna Szczygieł z Działu Edukacji MNK. Dodała, że spacery edukacyjne są okazją do odwiedzenia ciekawych, często na co dzień niedostępnych miejsc – najbliższy spacer zaplanowany na 15 września poświęcony będzie krakowskim witrażom.
Z myślą o turystach i anglojęzycznych mieszkańcach Krakowa muzeum przygotowało ofertę zwiedzania w jęz. angielskim. Zaplanowano także spotkania dla osób słabowidzących i niewidzących oraz głuchych i niedosłyszących z tłumaczeniem na polski język migowy.
10 listopada odbędzie się gra dla rodzin z dziećmi "Niepodległa, czyli jaka?". Będzie to wydarzenie towarzyszące wystawie "Niepodległość. Wokół myśli patriotycznej Józefa Piłsudskiego".
W ramach 1918 bezpłatnych lekcji i spacerów edukacyjnych dla wszystkich typów szkół, realizowanych dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzealnicy przygotowali ponad 90 różnych tematów zajęć np. o kolorach i kształtach w sztuce współczesnej, o portretowaniu, tworzeniu witraży, dizajnie, legendach, baśniach i mitach w malarstwie, o powstaniach narodowych, konflikcie pokoleń w sztuce, patriotyzmie oraz analizie dzieł sztuki. Rezerwacji można dokonać w Centrum Informacji i Rezerwacji Muzeum Narodowego w Krakowie telefonicznie lub wysyłając maila. Dostępnych jest jeszcze około połowa z tych lekcji.
"Lekcja muzealna to brzmi sztampowo i poważnie, ale muzeum to nie jest szkoła, nie mamy nad sobą programów czy wytycznych. Zapraszamy grupy zorganizowane i wierzymy, że każdy znajdzie coś dla siebie" – mówił Filip Skowron z Działu Edukacji MNK.
By ułatwić nauczycielom i uczniom skorzystanie z zajęć od 1 września, od wtorku do piątku muzealne oddziały będą otwierane godzinę wcześniej – o g. 9.00. Pełna oferta zajęć jest dostępna na stronie internetowej muzeum.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ aszw/