Do 15 listopada gdańska Fundacja Centrum Solidarności czeka na zgłoszenia szkół chętnych do udziału w „Olimpiadzie Solidarności. Dwie dekady historii (1970–1990)”. Finał konkursu zaplanowano na czerwiec przyszłego roku w Poznaniu.
„Naszym priorytetem jest szerokie upowszechnienie historii lat 1970 -1990, bez mieszania jej z bieżącą polityką. Tego też oczekują od nas młodzi ludzie” – zaznaczyła w komunikacie przekazanym mediom pomysłodawczyni konkursu, prezes Fundacji Centrum Solidarności Danuta Kobzdej.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów drugich klas liceów i trzecich klas techników. Olimpiada podzielona została na trzy etapy - szkolny, wojewódzki i ogólnopolski. Pierwszy z nich będzie miał formę pisemnego testu i odbędzie się 26 listopada. Drugi – wojewódzki, zaplanowany na przyszły rok - również będzie polegał na rozwiązaniu pisemnego testu. Na tym etapie w każdym z 16 województw wyłonionych zostanie po trzech najlepszych uczniów.
W kwietniu przyszłego roku 48 finalistów przyjedzie do Gdańska na kilkudniową wizytę studyjną. W jej trakcie uczniowie będą mogli poznać miejsca związane z historią lat 1970–1990. Wezmą też udział w warsztatach autoprezentacji i tworzenia prezentacji multimedialnych. Z kolei nauczyciele będą mogli skorzystać w tym czasie z warsztatów coachingowych.
Finał Olimpiady odbędzie się w czerwcu przyszłego roku w Poznaniu. Każda z drużyn reprezentujących konkretne województwo przedstawi na nim przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną dotyczącą tematu wybranego przez zespół spośród dwóch propozycji wskazanych przez organizatorów. Uczniowie przejdą też ustny egzamin.
Zwycięzcy olimpiady mogą liczyć na indeksy na wybrane kierunki na kilku polskich uniwersytetach. Laureaci otrzymają też roczne stypendia naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe). Także nauczyciele – opiekunowie laureatów - otrzymają nagrody pieniężne i bony na publikacje książkowe.
Formularz rejestracyjny dla chętnych oraz wszystkie szczegóły dotyczące olimpiady znaleźć można na stronie www.olimpiadasolidarnosci.pl.
Na stronie tej organizatorzy zamieścili też bogaty materiał, który może pomóc uczniom w przygotowaniach do konkursu. Informacje zebrano w tzw. Pomorskiej Tece Edukacyjnej, w której tworzeniu brała udział m.in. Fundacja Centrum Solidarności. Czytelnicy znajdą tu m.in. kalendarium najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce w latach 1970-1990, biografie osób istotnych dla tego czasu oraz zestaw fotografii i filmów opowiadających o najważniejszych wydarzeniach. Zebrano tu też zestaw linków do przygotowanych przez inne instytucje stron internetowych o zbliżonej tematyce.
"Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970 - 1990)" odbędzie się już po raz szósty. Jak poinformowała Maria Przybylska, koordynator projektów edukacyjnych Fundacji Centrum Solidarności, w ubiegłorocznej edycji wzięło udział 500 szkół oraz ponad 3 tys. uczniów. Finał konkursu organizowany jest każdorazowo w innym polskim mieście szczególnie związanym z historią dwóch ostatnich dekad PRL-u. W poprzednich latach finały miały miejsce m.in. we Wrocławiu i Katowicach.
Każdorazowo organizatorzy zapraszają też zespół muzyczny, który zostaje ambasadorem danej edycji konkursu. Uczniowie zapraszani są m.in. na koncert w wykonaniu ambasadora. W ubiegłym roku był nim Fisz Emade. Ambasador szóstej edycji konkursu nie jest jeszcze znany.
Patronaty honorowe nad olimpiadą objęły: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ wj/