Polska Agencja Kosmiczna i NASA podpisały w czwartek porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej – podaje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Polska i USA są gotowe na kooperację w dziedzinie m.in. robotyki oraz ochrony planetarnej – dodaje resort.
"Dziś kosmos jest bliżej naszego codziennego życia niż wielu z nas się wydaje, a sektor kosmiczny to ogromna szansa rozwoju dla polskich naukowców i przedsiębiorców. Nie jest on odległą dziedziną, ale jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu, z której dobrodziejstw korzystamy na co dzień" - podkreśliła, cytowana w czwartkowym komunikacie, szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Dodała, że sektor kosmiczny ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla krajowej i światowej gospodarki.
Porozumienie o współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie "eksploracji przestrzeni kosmicznej i wypływających z niej wspólnych korzyści" podpisali przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) i amerykańskiej National Aeronautics and Space Administration (NASA) podczas jubileuszowego 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie.
Według prezesa PAK Michała Szaniawskiego, podpisana w czwartek umowa "potwierdza, że Polska i Stany Zjednoczone są gotowe podjąć poważną współpracę partnerską w zakresie robotyki i eksploracji kosmicznej oraz działań na rzecz ochrony planetarnej, rozwoju nauki i zastosowania korzyści płynących z jej rozwoju". "Z przyjemnością dołączymy do tej podróży" - powiedział Szaniawski.
W ostatnich 40 latach w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych wykorzystywanych było ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów. Wśród znaczących są m.in. sensory i próbniki oraz inne komponenty lądowników Mars Curiosity i InSight NASA - przypomina resort.
Siedem lat członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przyczyniło się do dynamicznego rozwoju polskiego sektora kosmicznego, w którym działa ponad 350 polskich przedsiębiorstw - ocenia MPiT. "Polskie firmy i instytuty badawczo-rozwojowe współpracują z ESA i innymi agencjami narodowymi, w tym NASA, DLR, JAXA i CNSA" - napisano. (PAP)
autor: Magdalena Jarco
maja/ je/