Niemal 700 studentów, którzy są stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, przyjechało na obóz do Koszalina. Będą tu do poniedziałku. Pobyt zaczęli w środę mszą św.
Biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak w środę w kościele pw. św. Ducha w Koszalinie celebrował mszę inaugurującą kilkudniowy obóz. Głównym organizatorem jest Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przy wsparciu samorządów Koszalina, Kołobrzegu i województwa zachodniopomorskiego.
Bp Dajczak na konferencji prasowej w parafialnej szkole katolickiej przypomniał, że obywatelem honorowym Koszalina jest papież Jan Paweł II, który odwiedził to miasto podczas pielgrzymki w 1991 r. Podkreślił, że stypendyści to "najcudowniejszy pomnik Jana Pawła II".
"Chcę się tylko ogromnie ucieszyć, że ci wspaniali ludzie (…) są w tej chwili w Koszalinie, w naszej diecezji. Ci wspaniali młodzi ludzie, którzy będą przecież współtworzyli, współtworzą jutro naszej ojczyzny. Przez tę Fundację mogli być wydobyci, mogą kończyć studia, których nigdy by skończyć nie mogli. To jest cudowne dzieło, cudowny pomnik" – powiedział bp Dajczak.
Stypendyści Fundacji są zakwaterowani w szkole przy ul. Jabłoniowej i w internatach przy ul. Jana Pawła II i Gnieźnieńskiej. Jeszcze dziś, jak powiedział koordynator diecezjalny Fundacji ks. Paweł Wojtalewicz, po najważniejszych atrakcjach Koszalina oprowadzą ich przewodnicy PTTK.
Jutro stypendyści pociągiem pojadą do Kołobrzegu, by wypocząć na plaży, ale też spotkać się w tamtejszej bazylice z przewodniczącym rady fundacji metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem. W piątek będą w Skrzatuszu na dniu skupienia pod przewodnictwem bp. Dajczaka w sanktuarium.
W sobotę wrócą do Koszalina i w hali sportowo-widowiskowej wezmą udział w przygotowanym dla nich forum. Jak poinformował ks. Wojtalewicz, spotkają się z ks. Radosławem Siwińskim, który przybliży ideę Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie, i z siostrą Anną Marią Pudełko, która "będzie pomagała młodym odkrywać ich powołanie do macierzyństwa i ojcostwa". Wieczór studenci spędzą na czuwaniu w sanktuarium na Górze Chełmskiej.
Natomiast w niedzielę będą obecni na wszystkich dopołudniowych mszach koszalińskich parafii, a potem będą gościli w domach wiernych. O godz. 15 w kościele pw. św. Ducha zespół stypendystów wyśpiewa mieszkańcom "wielkie dziękuję". W poniedziałek studenci wyjadą z Koszalina.
Decyzja o utworzeniu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zapadła w czerwcu 2000 r. na Konferencji Episkopatu Polski. Jeszcze tego samego roku jesienią wypłaciła pierwszych 500 stypendiów. 100 z nich trafiło do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Pilotażowy program dla pięciu diecezji skończył się w 2003 r. i wtedy przystąpiły do niego już wszystkie diecezje w Polsce.
Obecnie stypendystami Fundacji jest 2000 osób w całej Polsce, kolejnych 5000 zakończyło już uczestnictwo w tym programie pomocowym.
Stypendium jest przyznawane od VII klasy szkoły podstawowej (przed reformą - od II klasy gimnazjum) do ukończenia studiów. By je uzyskać, trzeba spełnić kilka kryteriów. Uczniowie szkół podstawowych powinni mieć średnią ocen 4,8, a szkół średnich 4,5. Należy być mieszkańcem miejscowości, w której liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto. Do dochodu nie wlicza się pieniędzy uzyskanych z programu "500 plus".
Co roku Fundacja przygotowuje trzy obozy dla stypendystów. W tym roku prawie 700 studentów jest w Koszalinie, za tydzień 800 uczniów szkół podstawowych i średnich pojedzie na dwa tygodnie do Kielc, a we wrześniu 200-250 absolwentów szkół średnich będzie odpoczywało w Solinie.(PAP)
autor: Inga Domurat
ing/ wus/