
Brak kultury dyskusji to problem ogólnoświatowy; należy się temu przeciwstawiać pokazując inny styl i inną klasę, dyskutując z użyciem argumentów opartych na faktach – mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas finału Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.
Finał V edycji Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich odbył się w piątek w Pałacu Prezydenckim. Finałowej debacie przysłuchiwał się prezydent Andrzej Duda.
"Debata jest dla mnie czymś bardzo ważnym; umiejętność prezentowania swoich argumentów, umiejętność dyskutowania, jest czymś, co powinno być rozwijane w naszym społeczeństwie, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy kształcąc się na najlepszych naszych uczelniach aspirują do tego, by w przyszłości zajmować ważne, eksponowane funkcje w życiu gospodarczym, życiu społecznym, a także, mam nadzieję, i w życiu politycznym" - podkreślił prezydent.
"Nie byłoby żadnego rozwoju Rzeczypospolitej bez młodego pokolenia, młodych ludzi, którzy będą tę Rzeczpospolitą budowali" - zaznaczył. "Umiejętność debaty i argumentowania, spierania się, co zawsze podkreślam, jest naturalnym, wręcz niezbędnym elementem demokracji - dodał prezydent.
Prezydent przedstawił elementy, które jego zdaniem składają się na debatę na wysokim poziomie. "Przede wszystkim spokojna, oparta na faktach argumentacja. Język polski - jak najlepszy, i w sensie gramatycznym, i lingwistycznym w ogóle, a przede wszystkim kultura dyskusji" - wyliczył.
"Często mówi się, że w Polsce (kultury dyskusji -PAP) brakuje. Proszę państwa, oczywiście, że brakuje. Ale to nie jest wyłącznie problem Polski, to jest problem ogólnoświatowy, tak jak problemem ogólnoświatowym jest także spłycenie języka, w szerokim tego słowa znaczeniu" - zaznaczył Andrzej Duda.
Prezydent zwrócił również na negatywne zjawiska współczesnej debaty publicznej. "Chociażby fake newsy, o których tyle słyszymy. Najprzeróżniejsze informacje, które mają wprowadzić w błąd, które mają wywołać gniew, które mają pobudzić agresję; celowo bardzo często emitowane, celowo układane w taki sposób, aby tę agresję i gniew pobudzić i sprowokować" - wymienił Duda.
Jak ocenił, "taka jest niestety natura dzisiejszych mediów w ogóle". "Jeżeli państwo spojrzycie na chłodno, na tytuły, które możecie zobaczyć na poważnych wydawałoby się portalach internetowych, czy w gazetach, czy w ogóle w mediach, na paskach, w różnego rodzaju studiach telewizyjnych, to widzicie państwo, że czasem tytuł zupełnie odbiega od rzeczywistej treści informacji, która pod nim się kryje" - podkreślił Duda.
Według niego "najprościej jest się temu przeciwstawiać, pokazując inny styl, inną klasę oraz inny obraz funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości".
Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to ogólnopolska akademicka inicjatywa mają na celu promowanie wysokich standardów debaty oraz osiągnięć retoryki, erystyki i formatów wystąpień publicznych i dyskusji. Jej głównym organizatorem jest Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Udział w mistrzostwach biorą studenci z różnych ośrodków akademickich oraz przedstawiciele pokrewnych instytucji - stowarzyszeń i fundacji.
Zaproponowana przez organizatorów teza finałowej debaty brzmiała: „Polski system szkolnictwa wyższego powinien dążyć do zwiększenia elitarności, nawet jeśli zaszkodzi to jego egalitarności". Debatę, po stronie oponentów tezy, wygrała drużyna międzywydziałowa Uniwersytetu Jagiellońskiego; ich oponentami byli przedstawiciele poznańskiej Fundacji Edukacyjnej G5.(PAP)
autor: Mikołaj Małecki
mml/ par/