II Rzeczpospolita

05.04.2016 aktualizacja 18.07.2016

Przedwojenni kasiarze - trzeci odcinek cyklu "Pewne jak w banku"

Przedwojenni kasiarze - trzeci odcinek cyklu „Pewne jak w banku” Przedwojenni kasiarze - trzeci odcinek cyklu „Pewne jak w banku”

Wobec odzyskanej niepodległości priorytetem dla państwa polskiego była walka ze społeczno-gospodarczym zacofaniem. Wszechobecne ubóstwo stanowiło doskonałe podglebie dla rozwoju złodziejstwa i innych rodzajów przestępczości. Jednak mylny byłby pogląd, że korzenie polskiej aktywności kasiarskiej wywodzą się z biedy. Kasiarze stanowili prawdziwą elitę złodziejskiego półświatka. By zostać jednym z nich, trzeba było być majętnym człowiekiem. Jeśli wierzyć dokumentom Policji Państwowej, była to najbardziej niebezpieczna grupa przestępców. Pisze o nich Celestyna Kalińska.

Cały tekst na www.mowiawieki.pl

Źródło: "Mówią wieki"

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL