Kato Science Corner otwarto w czwartek przy katowickim rynku. Będzie to współprowadzony przez miasto i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię punkt informacyjny oraz miejsce spotkań i wydarzeń, które będą się odbywały z okazji przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
O przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki starali się przedstawiciele lokalnego samorządu i środowiska akademickiego uczelni publicznych mających siedziby w stolicy regionu. Aby wspólnie przygotować się do wydarzeń 2024 r., rektorzy siedmiu katowickich uczelni publicznych utworzyli Konsorcjum Akademickie Katowice Miasto Nauki.
Kato Science Corner u zbiegu ulic Pocztowej i Młyńskiej ma służyć rozpowszechnianiu idei EMN 2024. Będzie też siedzibą Metrolabu GZM, czyli miejsca spotkań i działań na rzecz tworzenia lepszych usług czy możliwości działania miast. Odpowiedniki takiego metrolabu, czyli urbanlaby, działają już m.in. w Rzeszowie i w Gdyni.
Projekt zakłada przygotowanie kalendarza spotkań, wykładów, warsztatów, prezentacji przybliżających tematykę miasta nauki, ale także nauki w szerokiej perspektywie, również opartej na założeniach programowe EMN 2024 i Metrolabu GZM.
"Stworzyliśmy to miejsce, w którym mamy nadzieję, że mieszkańcy będą się dzielili swoimi pomysłami, swoją kreatywnością" – mówił na uroczystości otwarcia Kato Science Corner członek zarządu GZM Henryk Borczyk. "Dzisiaj mieszkaniec to nie tylko konsument, to nie tylko użytkownik miasta, ale to jest osoba, która chce współtworzyć miasto – i tu jest takie miejsce, w którym te pomysły będą tworzone i zbierane" – dodał.
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Celina Olszak zapewniła, że światu nauki, śląskim uczelniom zrzeszonym w Konsorcjum Akademickim zależy, aby wdrażać owoce badań do praktyki. "I chcemy o tym głośno mówić. To miejsce, ta przestrzeń, jest taką okazją, aby rozmawiać z mieszkańcami o nauce, o korzyściach, jakie miasto, region może z nauki czerpać" – podkreśliła.
Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun zaakcentował, że cały region od dziesięcioleci cechuje innowacyjność, "pewna moderna", spojrzenie w przyszłość, na nowoczesność. Zaznaczył, że kilka miesięcy temu powstał raport zrealizowany przez uczelnie konsorcjum, w którym jako pożądane działanie wskazano wyjście nauki poza mury uczelni i laboratoriów – do mieszkańca.
"Już wtedy narodziła się idea stworzenia takiego miejsca w centrum miasta. Jesteśmy przecież tuż przy katowickim rynku, w którym możliwa będzie rozmowa o nauce, prezentacja nauki i inspirowanie nauki przez to, czego potrzebują mieszkańcy. Ta energia społeczna jest niezwykle istotnym elementem nie tylko rozwoju miasta, ale również napędza nas wszystkich, tych którzy wspólnie stoimy za pomysłem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024" – podkreślił Bojarun.
Przestrzeń Kato Science Corner, wykorzystująca lokal po dawnej siedzibie banku na skraju katowickiego rynku, zaadaptowano tak, aby umożliwić prowadzenie różnych aktywności. Tematyczną grafikę na jednej ze ścian przygotowała ilustratorka Gosia Kulik. We wnętrzach można skorzystać z minibiblioteczki czy wziąć udział w spotkaniach i warsztatach.
Jeszcze w czwartek, prócz warsztatów dla odwiedzających "Laboratorium Pana Korka", zaplanowano "zderzenie umysłów", w którym popularyzator nauki Tomasz Rożek porozmawia ze sztuczną inteligencją. W kolejnych dniach na odwiedzających będą czekały warsztaty w budowaniu instrumentów muzycznych z odpadów i tworzeniu w glinie czy eksperymenty na praktycznych spotkaniach z dźwiękiem.
Miasto i metropolia zapewniają, że pomysły na to, co mogłoby się odbyć w Kato Science Corner może zgłosić każdy – pod adresem ksc@katowice.eu. Od października br. w organizację wydarzeń w Kato Science Corner i Metrolabie GZM włączą się uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Katowice Miasto Nauki. Za koordynację tych działań odpowiedzialny będzie Uniwersytet Ekonomiczny.
Uczelnie regionu w kontekście EMN 2024 uzgodniły sześć ścieżek tematycznych będących odpowiedzią na najważniejsze wyzwania i problemy współczesnego świata. Ścieżki te, będące podłożem programu, są poświęcone klimatowi i środowisku, zdrowiu i jakości życia, przemysłom przyszłości, innowacjom społecznym, dziedzictwu przemysłowemu i kulturowemu oraz kreacji i krytyce.
Jednym z głównych pasm programowych wydarzenia będzie 50 tygodni tematycznych EMN 2024. Równoległym będzie program strategicznych wydarzeń miejskich, regionalnych i akademickich, z planowanymi blisko 250 wydarzeniami o tematyce naukowej i edukacyjnej realizowanymi przez Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, województwo śląskie i uczelnie konsorcjum.
Już teraz znana jest część wydarzeń specjalnych EMNK 2024. Weekend otwarcia m.in. z widowiskiem naukowo-artystycznym odbędzie się 9-11 grudnia br. w Spodku i w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.
Ceremonia przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki odbyła się lipcu 2022 r. podczas konferencji EuroScience Open Forum 2022 w Lejdzie w Holandii – Europejskim Mieście Nauki 2022. Tytuł przyznaje od 2004 r., co dwa lata, European Association for the Advancement of Science and Technology (Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Nauki i Technologii). Katowice są pierwszym miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uznanym za Europejskie Miasto Nauki.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ joz/