Europa i świat po 1989 roku

10.10.2017

Świętokrzyskie: "Sąsiedzi" – polsko-ukraińska wymiana młodzieży

Obalanie stereotypów panujących w stosunkach polsko-ukraińskich to cel międzynarodowych warsztatów, które rozpoczęły się we wtorek w Kielcach. W programie "Sąsiedzi" bierze udział 32-osobowa grupa młodzieży z województwa świętokrzyskiego i obwodu winnickiego.

Tygodniowe spotkanie w stolicy regionu świętokrzyskiego to jeden z punktów obchodów przypadającej w przyszłym roku 60 rocznicy nawiązania współpracy między regionem świętokrzyskim a obwodem winnickim. W warsztatach, które potrwają do niedzieli, biorą udział przedstawiciele organizacji młodzieżowych z Kielc i Winnicy.

"Ten projekt jest dla nas bardzo ważny. Podczas spotkania możemy porozmawiać o wydarzeniach z historii Polski i Ukrainy oraz stereotypach na temat stosunków polsko-ukraińskich. To pierwsza nasza wizyta w Kielcach, ale mam nadzieję, że nie ostatnia. Takie spotkania są bardzo potrzebne" – mówiła Wiktoria Zacharczuk ze Stowarzyszenia Samorządów Lokalnych Obwodu Winnickiego.

"To dla nas nowe doświadczenie. Możemy podyskutować o różnych aspektach życia w Polsce i na Ukrainie; rozmawiamy o teraźniejszości, ale nie unikamy też tematów z historii obu krajów, nawet tych najtrudniejszych, wokół których narosło wiele nieporozumień" – dodała z kolei Daniela Kolańska, uczestnicząca w warsztatach.

Prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach Maciej Ziernik podkreślił, że spotkanie w ramach programu "Sąsiedzi" utrzymane jest w konwencji edukacji pozaformalnej. "Nie narzucamy młodym ludziom, o czym mają dyskutować. Wiedzę na różne tematy czerpią rozmawiając z rówieśnikiem z innego kraju. Poznają siebie nawzajem, przełamują bariery i stereotypy dotyczące historii obu krajów" – zaznaczył Ziernik.

"Zależy nam na tym, aby ta młodzież sama ze sobą się dogadywała. Rozmawiają o historii, ale często jej nie znają. Inne informacje przekazywane są na lekcjach historii na Ukrainie, a inne u nas. O niektórych wydarzeniach związanych z obu krajami w ogóle się nie dyskutuje, uznając, że są bardzo trudne i delikatne. Mam nadzieję, że ci młodzi ludzie przełamią te tematy tabu" – podkreśliła Ewa Kapel-Śniowska ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Okazję do kolejnych rozmów młodzież z obu krajów będzie miała już w listopadzie. Podczas Świętokrzysko-Winnickiej Akademii Liderów w stolicy regionu świętokrzyskiego spotkają się najbardziej aktywni przedstawiciele organizacji młodzieżowych.

Współpraca obu regionów ma już blisko 60-letnią tradycję. 8 października 1958 roku ówczesne władze województwa kieleckiego i obwodu winnickiego podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Oprócz wymiany młodzieży współpraca dotyczy też m.in. kultury, kontaktów pomiędzy instytucjami naukowymi i oświatowymi, a także wymiany informacji i doświadczeń oraz technologii w dziedzinie ochrony środowiska. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

edytor: Anna Małecka

maj/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL