Szef MSZ Jacek Czaputowicz wręczył we wtorek nagrody laureatom 29. edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu stosunków międzynarodowych. Zdobywców nagród i wyróżnień zachęcał do związania swoich karier z polską polityką zagraniczną.
Nagrodę pierwszego stopnia otrzymała Anna Grabarczyk za pracę pt. "Wpływ orzecznictwa strasburskiego na polski proces karny - wybrane zagadnienia", obronioną w Katedrze Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej. Laureatem drugiej nagrody został Maciej Lipiński za pracę magisterską poświęconą problematyce ataków cybernetycznych z perspektywy prawa międzynarodowego, napisaną na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. hab. Zdzisława Galickiego. Trzecią nagrodę przyznano z kolei Margarycie Khvostovej za pracę nt. współczesnych wyzwań stojących przed narracją praw człowieka, obronioną na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego pod kierunkiem dr. Spasimira Domaradzkiego.
Wyróżnienia w tegorocznej edycji konkursu ministra spraw zagranicznych otrzymali: Rafał Baranowski, Monika Brzozowska, Przemysław Brzuszczak i Jakub Więckowski.
"Mam nadzieję, że udział w tym szczególnym konkursie będzie dla państwa inspiracją do pogłębienia zainteresowań, pasji badawczych, a być może zmotywuje też do związania się z polską polityką zagraniczną. Polska potrzebuje młodych, dobrze wykształconych ludzi, którzy będą pracować w administracji rządowej, w ośrodkach opiniotwórczych, ośrodkach UE, innych instytucjach międzynarodowych - i w ten sposób będą się przyczyniać do umocnienia pozycji naszego kraju w Europie i świecie" - podkreślił podczas uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień w gmachu MSZ Czaputowicz.
Zachęcał też laureatów do udziału w organizowanym przez MSZ konkursie na aplikację dyplomatyczno-konsularną. "Ona umożliwia dołączenie do grona polskich dyplomatów, związanie swojej kariery ze służbą Rzeczpospolitej" - zaznaczył minister.
Szef dyplomacji poinformował, że na konkurs na najlepszą pracę magisterską roku 2017 z zakresu stosunków międzynarodowych wpłynęło 28 prac. Pogratulował laureatom i ich promotorom, życząc jednym realizacji planów naukowych i zawodowych, a drugim kolejnych sukcesów w pracy naukowej i dydaktycznej. Jak mówił minister, uczestnicy konkursu poruszyli szeroki zakres zagadnień dot. polityki zagranicznej.
Chwaląc wyróżnione prace wskazywał, iż każda z nich "stanowi cenny materiał analityczny, zawiera szereg wnikliwych wniosków i postulatów". "Zagadnienia podejmowane w pracach - w tym tematy wrażliwe, niekiedy kontrowersyjne ze względów politycznych, wymagały od państwa nie tylko obszernej wiedzy, ale też dojrzałości, niezależności, pewnego warsztatu badawczego i państwo udowodnili - osoby, które uzyskały wyróżnienia i nagrody - że ten warsztat już posiadają" - podkreślił Czaputowicz.
Gratulacje laureatom konkursu złożył również wiceszef MSZ ds. prawnych i traktatowych Piotr Wawrzyk, który kierował komitetem nagrody. "Konkurs jest wbrew pozorom istotny, dlatego że dotyczy kwestii kluczowych dla polskiej polityki zagranicznej, dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej, praw człowieka" - mówił. "Jeżeli będziecie chcieli dalej kontynuować swoją karierę w naszym kierunku skłaniając swoje zainteresowania naukowo-badawcze, ale też zawodowe (...), droga przed wami do kariery dyplomatycznej otwarta" - podkreślił wiceminister, zwracając się do zdobywców nagród i wyróżnień konkursowych.
Jak dodał, dopuszczone do konkursu prace podlegały ocenie przez dwóch niezależnie od siebie działających recenzentów, będących specjalistami w dziedzinie, z którą związane były prace, a następnie najlepsze z nich zostały ocenione także przez kierowany przez niego komitet. (PAP)
autor: Marceli Sommer
msom/ pad/